Już na przełomie października i listopada 1918 r., w obliczu zbliżającego się rozpadu Austro-Węgier, żołnierze CK armii zaczęli opuszczać Dąbrowę Górniczą.
Żołnierze- Polacy, wsparci przez zmobilizowanych członków POW oraz byłych legionistów opanowali koszary mieszczące się w budynku „Sztygarki”. Komendantem wojskowego okręgu dąbrowskiego z ramienia Rady Regencyjnej został były oficer z armii austriackiej, pułkownik Witold Filimowski.
Część rozbrojonych żołnierzy złożyła przysięgę na wierność państwu polskiemu i została włączona do powstających od 3 listopada dwóch kompanii wojska. W sobotę, 2 listopada władze okupacyjne opuściły miasto, przekazując administrację przedstawicielstwu Rady Regencyjnej. Od 2 listopada Dąbrowa Górnicza jako jedno z pierwszych polskich miast była już wolna.
11 listopada (poniedziałek) – OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
- 10.00 – test syren
- 10.00 – 11.00 uroczystości na Placu Wolności, złożenie kwiatów pod tablicą 11 pułku piechoty, wystawa pojazdów służb mundurowych, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Chórem Zorza.
- 11.11 – „Dąbrowski Bieg dla Niepodległej”, Park Hallera (www.csir.pl): udział w wydarzeniu jest bezpłatny, zapisy w dniu biegu od godz. 10:00.
- 11.15 – uroczystości na Placu Bema, złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Zwycięzcy,
- 12.00 – msza za Ojczyznę, Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, następnie złożenie urny z ziemią z grobu Marianny i Jerzego Szeląg, wyróżnionych tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata,
- 13.00 – „Pogoria Morsuje dla Niepodległej” – zbiornik wodny Pogoria III,
- 16.00 – Występ Zespołu Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie” – Fabryka Pełna Życia (Warsztat),
- 17.00 – ognisko patriotyczne przygotowane przez Katolicką Szkołę Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej – Fabryka Pełna Życia. PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA (Plac Wolności 1)
- 18.00 – Koncert Dawida Tyszkowskiego, bilety 99 zł, 80 zł dostępne na palac.art.pl i w kasie PKZ.