„Tartuffe albo Szalbierz” to jedna z najgłośniejszych sztuk Moliera napisana w 1664 roku
Przez pięć lat była objęta zakazem wystawiania wydanym przez Ludwika XIV, zaś arcybiskup Paryża pod karą ekskomuniki zabraniał wiernym przedstawiania, oglądania, a nawet czytania tego utworu.
Dramat Moliera to opowieść o Tartuffie jako symbolu politycznej siły, który wykorzystuje religię dla osiągnięcia własnych celów; Orgonie zaślepionym ideologią, doprowadzającym do ruiny rodzinę czy pani Pernelle, terroryzującej najbliższych swą naiwną wiarą. Pozostali członkowie rodziny: Elmira, Marianna, Damis i Kleant próbują przeciwstawić się obłudnemu Świętoszkowi i przywrócić zaburzony przez niego spokój w rodzinnym domu. Czy także dzisiaj, po niemal trzystu pięćdziesięciu latach, utwór Moliera budzi tak żywe reakcje?
- 9 listopada przed spektaklem odbędzie się wykład „Przeciw obłudzie. Molier i XVII-wieczna komedia klasycystyczna”
- Prowadzenie: prof. Dorota Fox (Katedra Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego)
- Godzina: 9:15-9:45
- Zapisy: rezerwacje@teatrzaglebia.pl, telefon: 32 266 11 27
O wykładzie:
W XVII-wiecznej Francji twórczość Moliera była kluczowa dla rozwinięcia się formuły klasycystycznej komedii. Podczas wykładu zgłębimy jej poetykę oraz odkryjemy źródła jej kontrowersyjnego charakteru. Przyjrzymy się również cechom znamiennym dla tego gatunku i temu, jak realizuje je Molier w komedii „Tartuffe”.
fot. Maciej Stobierski