Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki na wielkie święto teatru! Przez pięć dni nasze miasto stanie się stolicą teatrów lalkowych i przestrzenią do budowania dialogu artystycznego, wymiany myśli, doświadczeń i poglądów środowiska lalkarskiego.
Głównym założeniem tego wyjątkowego Festiwalu, który odbędzie się w dniach 19-23 kwietnia w Teatrze Dzieci Zagłębia – w roku obchodów 665-lecia nadania praw miejskich Będzinowi – jest promowanie polskiej i światowej literatury dla dzieci i młodzieży poprzez prezentowanie spektakli, które opierając się na klasyce, będą odkrywały na nowo dawne baśnie i teksty literackie.
Harmonogram Festiwalu:
- 19 kwietnia (środa), godz. 10.00 – „Piotruś Pan i Wendy” Teatr Baj z Warszawy, reż. Bartosz Kurowski,
- 20 kwietnia (czwartek) 10.00 – „Co u diabła” Miejski Teatr Miniatura z Gdańska, reż. Michał Derlatka,
- 21 kwietnia (piątek), godz. 11.00 – „Z głową byka” Białostocki Teatr Lalek, reż. Robert Jarosz,
- 22 kwietnia (sobota):
- godz. 10.00 – „Czarnoksiężnik z krainy OZ” Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha, reż. Arkadiusz Klucznik,
- godz. 17.00 – „Ballady i Romanse” Teatr Dzieci Zagłębia z Będzina, reż. Jerzy Jan Połoński i Marta Wiśniewska,
- 23 kwietnia (niedziela):
- godz. 11.00 – „O kurze, która się nie poddała” Babkove Divadlo Bańska Bystrzyca, reż. Marián Pecko
- godz. 13.00 – Uroczyste zakończenie Festiwalu – wręczenie nagród.
Wydarzenia towarzyszące:
- 17 kwietnia – 10 czerwca – Wystawa lalek teatralnych, Foyer Teatru Dzieci Zagłębia,
- 19 – 20 kwietnia, godz. od 16.00 do 18.00 – Warsztaty dramatopisarskie, prowadzenie Malina Prześluga Delimata,
- 23 kwietnia, godz. 13.00 – Czytanie performatywne „Śluby Panieńskie” Aleksander Fredro, reż. Fillip Jaśkiewicz, Pałac Mieroszewskich.
I Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Klasyka Od-Nowa”,
to swego rodzaju ogniwo łączące konwencję z nowoczesnością odkrywając nowe znaczenia we współczesnych trendach artystycznych w sztuce lalkarskiej, w Polsce i na świecie. Teatr Dormana na swojej scenie będzie gościł znakomitych aktorów z kraju i zagranicy: Teatr Baj z Warszawy, Miejski Teatr Miniatura z Gdańska, Białostocki Teatr Lalek, Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha oraz Teatr Lalek na Rozdrożu ze Słowacji.
W ramach Festiwalu będą prezentowane spektakle oparte na klasycznych baśniach i balladach w nowoczesnej aranżacji, z ponadczasowym przesłaniem. Będą opowiadały o ludzkich emocjach, uczyły spojrzenia w głąb własnych uczuć, odkrywały wartość wspólnego działania, budowania relacji, wchodzenia w świat dorosłości i konfrontacji dobra ze złem.
Na deskach będzińskiego teatru zobaczymy bohaterów bajkowej Nibylandii w spektaklu „Piotruś Pan i Wendy”, spojrzymy diabłu w oczy w inscenizacji baśni braci Grimm „Co u diabła”, czy też poznamy wewnętrzny świat emocji i wyobraźni głównego bohatera sztuki „Z głową byka”, dedykowanej młodzieży wchodzącej w dorosłość.
Podczas festiwalowego tygodnia nie zabraknie klasyki literatury, bowiem wraz z mickiewiczowskimi bohaterami „Ballad i Romansów”
przeniesiemy się w transowym rytuale w romantyczny, nieco mroczny świat ofiar i zbawicieli, ukazany w nowej industrialnej przestrzeni. Na naszych najmłodszych widzów czeka wspaniała podróż do krainy OZ wraz z Dorotką i surrealistycznymi bohaterami najsłynniejszej amerykańskiej baśni „Czarnoksiężnik z krainy OZ” oraz opowieść o odważnej kurze, która odzyskuje siły po każdym niepowodzeniu, w spektaklu „O kurze, która się nie poddała”, w interpretacji słowackiego Teatru Lalek na Rozdrożu.
Podczas międzynarodowego festiwalowego tygodnia odbędą się również wydarzenia towarzyszące. Wszystkich miłośników dziecięcej i młodzieżowej literatury oraz sceny teatralnej zapraszamy na Warsztaty dramatopisarskie z Maliną Prześlugą, podczas których dramatopisarka przedstawi autorskie techniki tworzenia opowieści oraz konstruowania sztuki teatralnej.
W przestrzeni Pałacu Mieroszewskich odbędzie się Czytanie performatywne „Ślubów Panieńskich” w 230. rocznicę urodzin autora sztuki Alerksandra Fredry. Najbardziej wymownym zobrazowaniem świata dziecięcego będzie Wystawa lalek teatralnych ze zbiorów Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, na której będzie można podziwiać lalki, rekwizyty, a także elementy dekoracji scenicznej ze spektakli: „Tymoteusz i Psiuńcio”, „Mała Syrenka”, „Miłek Opiłek”, „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Opowieści z ulicy Brokatowej”, „Ciuf Ciuf!”.