Ekran w proszku – spotkanie z Tomaszem Raczkiem – Mediateka Sosnowiec

Data: poniedziałek, 25 sierpień 2025 / 18:00

Ekran w proszku – spotkanie z Tomaszem Raczkiem – Mediateka Sosnowiec
WWW Mapa + kalendarza

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator akcji „Lato na luzie – wakacyjne pikniki kulturalne”, serdecznie zaprasza do Ogrodu Zagłębiowskiej Mediateki

Gościem Biblioteki będzie TOMASZ RACZEK – krytyk filmowy, autor audycji Raczek Movie w Radiu Nowy Świat, youtuber nagrodzony statuetką Best Stream Awards, osobowość telewizyjna. Autor opowie o swojej najnowszej książce i o tym, co się stało z telewizją w ciągu niecałego stulecia jej istnienia, gdy stała się największą siłą kształtującą popkulturę i wyobraźnię współczesnych ludzi. Prowadzenie: Magdalena Boczkowska. Dzięki Studenckiej Księgarni Językowej uczestnicy spotkania będą mogli zakupić książkę autora i zdobyć cenny autograf. Spotkanie będzie tłumaczone na żywo na Polski Język Migowy przez Panią Irenę Piechę. Wstęp wolny.

TOMASZ RACZEK – urodzony 15 czerwca 1957 w Warszawie

Krytyk filmowy i youtuber (prowadzi nagrodzony nagrodą BEST STREAM AWARDS 2023 kanał wideorecenzji filmowych), redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autor audycji RACZEK MOVIE w Radiu Nowy Świat i nagrodzonego KREATURĄ 2022 podcastu THE ORIGINALS. Wcześniej m.in. kierownik literacki Zespołu Filmowego „Oko”, redaktor naczelny polskiej edycji PLAYBOYA i miesięcznika FILM, dyrektor kanałów telewizyjnych nfilmHD oraz wicedyrektor TVP2. Razem z Zygmuntem Kałużyńskim stworzył nadawany w latach 1989-1999 w TVP 2 cykl filmowy Perły z lamusa. Krytyk i felietonista m.in. w tygodnikach Polityka, Wprost, Przegląd Tygodniowy oraz w miesięcznikach Kino, Cinema, Pani, Charaktery. Autor 15 książek o filmie i telewizji oraz 3 albumów płytowych z muzyką filmową. Laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia za krytykę artystyczną, Wiktora, Nagrody PISF za popularyzowanie filmu w telewizji oraz zdobywca tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”. Był kierownikiem literackim Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Rozrywki w Chorzowie i Teatru Muzycznego w Gdyni, wicedyrektorem TVP 2, wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej, a także oficerem rozrywkowym Polskich Linii Oceanicznych na ts/s „Stefan Batory”.

Prywatnie kocha morze i statki pasażerskie. Chociaż mieszka w Warszawie, nie opuszcza go marzenie, by przenieść się do prawdziwej latarni morskiej z widokiem po horyzont. Kolekcjonuje książki, obrazy oraz wszelkie przedmioty związane z morzem, transatlantykami i latarniami morskimi.

BIBLIOGRAFIA:

  • Perły z lamusa? Rozmowy o filmach lat dziewięćdziesiątych (z Zygmuntem Kałużyńskim; Opus, 1992)
  • Poławiacze pereł (z Zygmuntem Kałużyńskim; Twój Styl, 1998)
  • Pies na telewizję (W.A.B., 1999)
  • Perłowa ruletka. Leksykon filmowy (z Zygmuntem Kałużyńskim; Twój Styl, 2000)
  • Karuzela z Madonnami. 57 bardzo zakręconych kobiet (Instytut Wydawniczy Latarnik, 2003)
  • Karuzela z herosami. Męski świat w 57 odsłonach (Instytut Wydawniczy Latarnik, 2004)
  • Perły kina. Leksykon filmowy na XXI wiek. Tomy 1-5 (z Zygmuntem Kałużyńskim; Instytut Wydawniczy Latarnik, 2005-2006)
  • Karuzela z idolami. Gwiazdozbiór osobisty (Instytut Wydawniczy Latarnik, 2006)
  • Alfabet na cztery ręce (z Zygmuntem Kałużyńskim; Instytut Wydawniczy Latarnik, 2009)
  • Kinopassana. Sztuka oglądania filmów (Instytut Wydawniczy Latarnik, 2014)
  • Kultowe rozmowy. Kobiety znane i niespodziewane (z Katarzyną Marcysiak; Instytut Wydawniczy Latarnik, 2016)
  • Perła z lamusem (Instytut Wydawniczy Latarnik, 2023)
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Źródło
Strony www dla firm - oferta - Grupa PNS
Ty już wiesz o tym wydarzeniu
Udostępnij informcję innym
Zapisz się na regionalny newsletter!
Eventy i wydarzenia wprost na email!

W tym miejscu

Kategorie

Najnowsze wydarzenia

Top 10 miesiąca

Nazaglebiu.pl – wydarzenia, imprezy i kultura na Zagłębiu logo
Będzin Dąbrowa Górnicza Sosnowiec
Baner wspieraj na Patronite