
MBP Sosnowiec zaprasza w poniedziałek 23 czerwca 2025 o godz. 18.00 do Ogrodu Zagłębiowskiej Mediateki. Gościem Biblioteki będzie poetka, powieściopisarka, piosenkarka – MARTA BIJAN
Podczas spotkania zastanowimy się nad fenomenem i charakterystyką literatury young adult, przyjrzymy się najpopularniejszym książkom z tego nurtu i poruszanym w nich tematom, a gwiazda wieczoru zdradzi nam tajniki swojej pracy. W programie znajdzie się także inauguracja działalności młodzieżowego Klubu Książki. Prowadzenie: Klaudia Pluta. Dzięki Studenckiej Księgarni Językowej uczestnicy spotkania będą mogli zakupić książkę autorki i zdobyć cenny autograf. Wstęp wolny.
MARTA BIJAN – urodziła się 6 kwietnia 1996. To wszechstronna polska artystka: pisze, śpiewa, komponuje, reżyseruje, wychodzi z siebie i… ucieka.
Jej pierwszy utwór Ciemno opublikowany w 2012 roku zapoczątkował niezwykłą podróż przesiąkniętą melancholią, która trwa do dzisiaj. Dźwięki pianina, mroczne syntezatory, nostalgiczne teksty i pełen emocji wokal. Marta, gdyby mogła, zamieszkałaby w kinie. Ukończyła Warszawską Szkołę Filmową i obiecuje, że nakręci kiedyś dobry polski horror. Robi zdjęcia inspirowane filmami grozy. Pisze wiersze, opowiadania i powieści. Pisaniem, podobnie jak śpiewem i filmem, zainteresowała się już w dzieciństwie, gdy na kartkach pisała krótkie opowiadania i przedstawiała je rodzinie do przeczytania. Główną muzyczną inspiracją dla Marty jest dream pop wczesnych lat 80. W 2018 roku wydała debiutancki album studyjny pt. Melancholia, który zajął 29. miejsce zestawienia OLiS, natomiast singiel promujący wydawnictwo pt. Mówiłeś osiągnął status Złotej Płyty w zaledwie 3 miesiące po premierze. W 2021 roku ukazał się kolejny album Sztuka płakania. Końcem 2019 roku wyreżyserowała krótkometrażowy film Luna który zdobył nominację na SPLAT FILM FEST International Fantastic Film Festival, i za który odebrała nagrodę dla najlepszego młodego reżysera na festiwalu SHORT to the Point International Short Film Festival.
Choć mieszka teraz w Warszawie, pochodzi z Zagłębia – urodziła się w Sosnowcu, dzieciństwo spędziła w Czeladzi, uczęszczała do liceum w Sosnowcu. Przygodę z muzyką zaczęła jeszcze przed przekroczeniem progu szkoły podstawowej. Jako czterolatka występowała w konkursach wokalnych, śpiewała także w szkolnym zespole Mini-Babki. W dzieciństwie pobierała lekcje gry na pianinie. Jej talent wokalny dostrzegła między innymi nauczycielka muzyki ze szkoły podstawowej, będąca pod wrażeniem wykonania utworu Jak rozmawiać trzeba z psem z filmu Akademia pana Kleksa. W 2014 roku wzięła udział w 4. edycji programu X-Factor, w którym zajęła 2. miejsce. Od tamtego czasu dzieliła scenę z Natalią Przybysz, Stanisławem Sojką czy Natalią Szroeder. Jesienią 2025 będzie brała udział w 22. edycji Twoja Twarz Brzmi Znajomo. Posiada własne, niezależne wydawnictwo Eufobia.
LITERACKIE PONIEDZIAŁKI
W niemal każdy poniedziałek czerwca, lipca, sierpnia, w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki, pojawią się znamienici goście, którzy przeprowadzą interaktywne lekcje tematyczne, podczas których opowiedzą o swoich najnowszych projektach – wydanych książkach, ebookach, nowych sezonach podcastu itp., a także zdradzą słuchaczom tajniki zgłębianych przez siebie dziedzin i zainteresowań.
Choć wszystkie imprezy w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11 docelowo mają się odbyć w Ogrodzie, w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych zostaną one przeniesione do wnętrza Mediateki.
Mimo, że nowo zdobyta wiedza, poszerzenie horyzontów i doskonalenie fascynujących umiejętności to nagrody same w sobie, Organizator przewidział nagrody dla najaktywniejszych uczestników akcji. Kosze wypełnione gadżetami i książkami otrzymają osoby, które finalnie skompletują najwięcej naklejek rozdawanych podczas wakacyjnych imprez.
SŁÓWKO O PROJEKCIE
„Lato na luzie – wakacyjne pikniki kulturalne” to trzymiesięczny, interdyscyplinarny, edukacyjny, promujący korzyści płynące z obcowania z szeroko rozumianą kulturą projekt sosnowieckiej Biblioteki, którego celem jest popularyzowanie czytelnictwa oraz ukazanie Zagłębiowskiej Mediateki jako instytucji animującej kulturę i aktywizującej miejscową społeczność, a także miejsca spotkań ludzi literatury, sztuki i nauki z czytelnikami, słuchaczami i widzami. Plenerowe lekcje tematyczne, warsztaty, koncerty, spektakle, pokazy filmowe i in. przebiegać będą w lekkim, swobodnym i wakacyjnym klimacie, a dzięki uwzględnieniu w programie potrzeb wszystkich grup wiekowych zyskają prawdziwie międzypokoleniowy charakter i urok. Partnerami projektu będą nauczyciele, pisarze, podcasterzy, artyści, księgarze, edukatorzy i pedagodzy, a niemal każdy dzień tygodnia będzie dla uczestników (i organizatorów) nową, fascynującą, letnią przygodą!
Celem projektu jest rozwój kompetencji kulturowych, a także międzypokoleniowa, zapośredniczona przez aktywny udział w życiu kulturalnym integracja dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów z różnych środowisk, dzielnic Sosnowca i – szerzej – miast regionu, pobudzanie w nich potrzeby poszerzania zakresu wiedzy z różnorodnych dziedzin kultury i nauki. Zadaniem organizatorów jest również edukacja kulturalna i wiążąca się z nią promocja książek beletrystycznych, poradnikowych i popularnonaukowych, a także komiksów i powieści graficznych, audiobooków, gier edukacyjnych, płyt CD i DVD oraz winylowych (w skrócie – różnorodnych zbiorów bibliotecznych), kształtowanie zainteresowań kulturalnych, pielęgnowanie nawyku aktywnego uczestnictwa w kulturze. Ponadto – kreatywne, nieraz nowatorskie, animowanie czasu wolnego mieszkańców, w piknikowym, wakacyjnym, swobodnym nastroju, sprzyjającym dobrej zabawie, promowaniu współpracy i naturalnej empatii!