
Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator akcji „Lato na luzie – wakacyjne pikniki kulturalne”, w tym cyklu „Familijne soboty”, zaprasza 2 sierpnia 2025 o godz. 11.00 do udziału w warsztatach dla dzieci z MATEUSZEM ŚWISTAKIEM pt. „BAŚNIOWY STAND-UP”,
które odbędą się w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11). Mateusz „Gadający” Świstak zabierze uczestników w świat mało znanych i bardzo nieoczywistych baśni z wszystkich stron świata. Spotkanie będzie świetną gimnastyką nie tylko dla mózgu, ale i całego ciała, a dzięki wielowarstwowej narracji coś dla siebie znajdą w nim zarówno dzieci, jak i dorośli. Będzie oczywiście śmiesznie, choć głównym celem warsztatu będzie otwarcie najmłodszych odbiorców na pomysł, by sięgać po fascynujące opowieści, które mieszkają w książkach. Wstęp wolny.
Spotkanie to jazda bez trzymanki, która będzie świetną gimnastyką nie tylko dla mózgu, ale i całego ciała, a dzięki wielowarstwowej narracji coś dla siebie znajdą w nim zarówno dzieci, jak i dorośli.
Będzie oczywiście śmiesznie, choć głównym celem warsztatu jest otwarcie najmłodszych odbiorców na pomysł, by sięgać po fascynujące opowieści, które mieszkają w książkach. Korzystanie z baśni świata jest także pretekstem do krótkich, ale niezwykle pasjonujących wycieczek etnograficznych w rejony, z których opowiadane baśnie pochodzą.
MATEUSZ ŚWISTAK – Pochodzi z Katowic, tam mieszka i stamtąd działa
Z wykształcenia edytor. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z zawodu: opowiadacz, edukator, pisarz, podcaster, grafik. Od ponad dekady zawodowo zajmuje się storytellingiem i sztuką opowiadania w najczystszej formie, prowadząc warsztaty dla wszystkich grup wiekowych. Opowiada i uczy opowiadać. Jego główną misją jest wrzucanie uczestników spotkań w świat nieskrępowanej niczym wyobraźni, a narzędziem, którego używa, by osiągnąć ten cel są tradycyjne baśnie i opowieści. Jego najmocniejszą stroną jest umiejętność prowadzenia spotkań rodzinnych, w których większą część publiki stanowią najmłodsi odbiorcy kultury. Wraz z Aleksandrą Świstak wydał poradnik do zabaw sensorycznych „Zabawy z ryżem”. Jego teksty na temat baśni ukazywały się w prasie fachowej („Psychologia w szkole”, „Głos Nauczyciela”, „Wychowawca”, „Życie w Szkole”).
W latach 2014-2018 współpracował z Muzeum Etnograficznym w Krakowie prowadząc cykle warsztatowe „Klub Latających Podróżników” oraz „Tam i Tu – o świecie opowiadanie”. Oba te cykle były nagradzane w plebiscycie Słoneczniki (Nagroda Słoneczniki 2016 wraz z MEK w kategorii „Słowo”, Nagroda Rodziców Słoneczniki 2017 w kategorii „Język”). Poza wyżej wymienionymi zajęciami, tworzył dla Muzeum gry edukacyjne oraz prowadził okazjonalne warsztaty, także wyjazdowe. Ponadto współpracował i współpracuje z wieloma instytucjami kultury w całej Polsce m.in.: Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej, Miejską Biblioteką Publiczną w Katowicach, Muzeum Śląskim, Muzeum w Gliwicach, Kinem Amok, Muzeum Żydowskim Galicja, Muzeum Bajek Baśni i Opowieści, Tarnogórskim Centrum Kultury oraz Teatrem Lufcik na Korbkę z Gliwic. Współpracuje także z Instytutem Książki przy kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Pracował też przy kampanii NASK i Ministerstwa Cyfryzacji „Bądź z innej bajki” o bezpieczeństwie w sieci. Jest Laureatem nagrody specjalnej im. Astrid Lindgren fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom za książkę „Timburu” (2016), a także finalistą konkursu „Polowanie na motyle” (na sztukę współczesną) organizowanego przez Teatr Ochota. Laureat międzynarodowego projektu Orfeo&Majnun, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Twórca storytellingu dla kilku polskich parków rozrywki (m.in.: Rabkolandu, Kosmicznego Rancza i Czarogrodów) oraz autor dwóch przewodników po Śląsku. Tworzy blog basnienawarsztacie.pl i współtworzy podcast dla dorosłych: „Nie żyli długo i szczęśliwie”. W projekcie „Baśnie na warsztacie” stara się przybliżyć uczestnikom mądrość starych opowieści, skrócić dystans pomiędzy czasem, w którym żyjemy, a tym, w którym baśnie powstały. W swojej pracy korzysta z tradycyjnej sztuki opowiadania, dramy, stand-upu, pantomimy, zabaw polisensorycznych oraz ćwiczeń logopedycznych.
FAMILIJNE SOBOTY
W soboty organizatorzy projektu skupią się na najmłodszych odbiorcach swojej oferty. W związku z tym, w programie znajdą się liczne warsztaty i kreatywne spotkania przeznaczone dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów.
Choć wszystkie imprezy w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11 docelowo mają się odbyć w Ogrodzie, w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych zostaną one przeniesione do wnętrza Mediateki.
Mimo, że nowo zdobyta wiedza, poszerzenie horyzontów i doskonalenie fascynujących umiejętności to nagrody same w sobie, Organizator przewidział nagrody dla najaktywniejszych uczestników akcji. Kosze wypełnione gadżetami i książkami otrzymają osoby, które finalnie skompletują najwięcej naklejek rozdawanych podczas wakacyjnych imprez.