Alicja Urbanik-Kopeć w Zagłębiowskiej Mediatece!

Data: piątek, 04 kwiecień 2025 / 18:00 Za 9 dni



Alicja Urbanik-Kopeć w Zagłębiowskiej Mediatece!
WWW Mapa + kalendarza

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – Organizator projektu „Mediateka jest Kobietą”, serdecznie zaprasza na spotkanie autorskie z Alicją Urbanik-Kopeć, promujące książki „Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu…”

i „Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym”. Spotkanie odbędzie się we wtorek 4 marca 2025 o godz. 18.00 w Zagłębiowskiej Mediatece przy ul. Kościelnej 11. Rozmowę poprowadzi Magdalena Boczkowska. Wstęp wolny.

Alicja Urbanik-Kopeć – badaczka historii literatury i kultury polskiej XIX wieku, autorka książek historycznych. Od 2019 roku pracuje w Pracowni Dziejów Oświaty i Antropologii Kultury w Instytucie Historii Nauki PAN, jest koordynatorką do spraw Szkoły Doktorskiej Anthropos.

Jej zainteresowania naukowe to dziewiętnastowieczna nowoczesność – od spirytyzmu, poprzez wystawy i wynalazczość, po społeczne ruchy emancypacji kobiet, edukacja kobiet i grup wykluczonych. W 2019 roku została nominowana do Nagrody Historycznej „Polityki”, otrzymała także Nagrodę KLIO przyznawaną przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej za wybitny wkład w popularyzację historii.

„Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu…„

– praca seksualna na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX wieku była nie tylko zjawiskiem społecznym, problemem prawnym i zdrowotnym, ale również chętnie używaną figurą retoryczną. O prostytucji jako zarazie moralnej grzmiały Kościół i towarzystwa abstynenckie, o niebezpieczeństwie dla płodności i rozsadniku epidemii chorób wenerycznych wypowiadali się lekarze, o zgubnych skutkach społecznych, biedzie i wykorzystywaniu dziewczyn z proletariatu pisali socjaliści.

Emancypantki upatrywały w pracy seksualnej źródło chorób i powód rozpadu rodzin. Jak wyglądało życie ówczesnych pracownic seksualnych? Dlaczego powszechnie uznawano je za zagrożenie dla społeczeństwa? Alicja Urbanik-Kopeć po raz kolejny wypełnia białe plamy w społecznej historii kobiet.

„Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym”

– to z kolei barwny opis kolejnych etapów związku: od poszukiwań partnera za pomocą anonsów aż po małżeństwo, które zapewniało kobiecie bezpieczeństwo finansowe oraz złudzenie życiowego sukcesu.

Czy jednak biznes małżeński naprawdę był najlepszym z rozwiązań? Korzystając z oryginalnych świadectw epoki – artykułów prasowych, pamiętników, powieści i poradników – autorka przybliża system prawno-społeczny panujący aż do dwudziestolecia międzywojennego. Zza ciasnych ram tego systemu wyłania się pasjonujący obraz kobiet, które próbowały kształtować własne życie: miłosne, rodzinne i finansowe.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Źródło
FunLab
Ty już wiesz o tym wydarzeniu
Udostępnij informcję innym
Zapisz się na regionalny newsletter!
Eventy i wydarzenia wprost na email!




W tym miejscu

Kategorie

Najnowsze wydarzenia

Top miesiąca

Będzin Dąbrowa Górnicza Sosnowiec
Patronite