W tym roku plantacje choinek w Nadleśnictwie Siewierz będą otwarte dla mieszkańców regionu w dwa weekendy poprzedzające Święta Bożego Narodzenia, czyli w dniach: 14-15 oraz 21-22 grudnia
Pierwowzorem bożonarodzeniowego drzewka w tradycji ludowej były gałązki świerkowe lub jodłowe, którymi dekorowano izby. Ich zieleń była symbolem odnowy, zwycięstwa odradzającego się życia, zapowiedzią obfitych plonów. Stopniowo gałązki zaczęły ustępować miejsca bardziej ozdobnej formie podłaźniczki. Wierzchołek iglastego drzewka (najczęściej świerku lub jodły) przywieszano czubkiem do dołu do drewnianego stropu w izbie paradnej. Przystrajano je orzechami, jabłkami, słomianymi zabawkami, barwionymi opłatkami.
Podłaźniczki królowały na polskich ziemiach do lat 20 XX w. Z czasem wyparły je tradycyjne choinki, które przywędrowały na ziemie polskie na przełomie XVIII i XIX w. z Alzacji. Początkowo można było je spotkać w domach bogatego, ewangelickiego mieszczaństwa. Z czasem zaczęły pojawiać się w chatach katolickiego chłopstwa.
Sosna, świerk a może jodła?
Decydując się na kupno prawdziwego drzewka mamy dwie możliwości: drzewko w doniczce lub cięte. Jeżeli wybierzemy pierwszy wariant należy wytypować gatunek. Świerk pospolity jest gatunkiem o dużej wrażliwości na wahania temperatur oraz brak wilgoci. Szybko traci igły. Świerk serbski czy kłujący jest formą bardziej odporną.
Sosny czarna i zwyczajna są jeszcze bardziej wytrzymałe na zmienne warunki. Wybierając drzewko w donicy zanim zagości w naszym domu należy je stopniowo przyzwyczajać do zmiany środowiska, aklimatyzując w chłodniejszym pomieszczeniu (np. wiatrołap, piwnica). Jednak w tym przypadku należy uważać na nieuczciwych sprzedawców, którzy w celu uzyskania wyższej ceny za drzewko, pospiesznie tuż przed sprzedażą przesadzają je z gruntu do donicy. Skutecznie redukując przy tym system korzeniowy rośliny. Takie drzewko z pewnością nie przyjmie się w ogrodzie. Choinka w donicy nabywana w celu późniejszego jej przesadzenia do ogrodu powinna być w niej hodowana od początku. Kiedy zdecydujemy się na drzewko cięte warto je umieścić w pojemniku z wodą (to przedłuży jego żywotność).
Święta, święta i po świętach…
Co robić z bożonarodzeniowym drzewkiem? Iglaka w donicy przenosimy w miejsce wcześniejszej aklimatyzacji i tak aż do marca, kiedy to będzie dogodny moment na przesadzenie choinki do ogrodu. Natomiast cięte drzewko w specjalnie zorganizowanych punktach od mieszkańców odbiera Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Następnie przetwarza je na nawóz organiczny.