Już we wtorek 26 listopada 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu zaprasza do udziału w wyjątkowym, podwójnym spotkaniu, składającym się z prezentacji spektaklu Teatru Telewizji „Ballada o kluczu”
w reż W. Krzystka (godz. 17.00) oraz rozmowy z gwiazdą przedstawienia, aktorką teatralną, filmową i telewizyjną Dominiką Ostałowską (godz. 18.00).
Spektakl wyświetlony zostanie z polskimi napisami, a rozmowę prowadzoną przez Magdalenę Boczkowską tłumaczyć na Polski Język Migowy będzie Irena Piecha. Zapraszamy do Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11). Wstęp wolny.
„Ballada o kluczu” – Sztuka Adama Dobrzyckiego w reżyserii Waldemara Krzystka
Współczesny romans rozpoczyna się w hotelu robotniczym. Robert (Zbigniew Zamachowski), bezrobotny bohater, po wielu nieudanych próbach znalezienia pracy, postanawia się powiesić. Nie ma jednak krzesła i idzie je pożyczyć.
Drzwi sąsiedniego pokoju otwiera mu młoda kobieta, Teresa (Dominika Ostałowska), która bez entuzjazmu godzi się pożyczyć mu jedno ze swoich krzeseł. Między mężczyzną i kobietą pojawia się miłość, która się waha i wątpi. Bohaterzy wydają się pozbawieni przekonania zarówno w sens własnej egzystencji, jak i w to, że sami mogą wzbudzić zainteresowanie. Spektakl pokazuje, jak jedno łączy się z drugim i jak najmniejsza nadzieja, że jednej osobie zależy na względach drugiej natychmiast wraca apetyt na życie.
W spektaklu wystąpili także m.in. Marian Opania, Edyta Olszówka i Jerzy Łapiński. Autor: Adam Dobrzycki. Reżyseria: Waldemar Krzystek. Scenografia: Ewa i Andrzej Przybyłowie. Kostiumy: Agata Przybył. Zdjęcia: Jacek Fabrowicz. Muzyka: Zbigniew Karnecki. Czas trwania: 67 min. Premiera: 2008.
Dominika Ostałowska – aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Dwukrotna laureatka Nagrody Filmowej Orzeł za pierwszoplanową rolę w filmie „Daleko od okna” i drugoplanową rolę w filmie „Warszawa”
W latach 1994–2000 była aktorką Teatru Ateneum, następnie Teatru Powszechnego. Od 2012 roku pracuje w Teatrze Studio w Warszawie. Można ją tam zobaczyć w spektaklach Natalii Korczakowskiej: „Krasz” oraz „Polowanie na Osy.
Historia na śmierć i życie”. Zagrała również kilkanaście ról w Teatrze Telewizji, m.in. w takich spektaklach jak: „Niektóre gatunki dziewic”, „Dybuk”, „Ballada o kluczu” czy „Tristan i Izolda”. W kinie najbardziej znane kreacje filmowe stworzyła w „Łagodnej” Mariusza Trelińskiego, „Historiach miłosnych” Jerzego Stuhra oraz „Wojaczku” Lecha Majewskiego. W 2009 r. zasiadała w jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ogólnopolską rozpoznawalność zdobyła dzięki roli Marty Mostowiak w serialu „M jak miłość”.