Wycieczki – Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – lato 2024 – Mediateka Sosnowiec

Data: sobota, 31 sierpień 2024 Za 40 dni Event wielodniowyWycieczki – Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – lato 2024 – Mediateka Sosnowiec
WWW Mapa + kalendarza

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator akcji „Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – lato 2024” – zaprasza do udziału w obfitujących w atrakcje wycieczkach, połączonych z warsztatami ekologicznymi, spacerami edukacyjnymi i grami terenowymi

Udział we wszystkich proponowanych wycieczkach jest bezpłatny, ale z powodu ograniczonej liczby miejsc, obowiązują zapisy. Zachęcamy zatem do uważnego zapoznania się z regulaminami wycieczek. Formularze zgłoszeniowe i zgody dostępne są na stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl Czekamy na Wasze zgłoszenia!

Warunkiem udziału w wycieczce jest wypełnienie karty zgłoszeniowej i zgody podpisanych przez rodzica/opiekuna prawnego oraz przesłanie ich na adres: zapisy@biblioteka.sosnowiec.pl lub dostarczenie ich osobiście do Działu Instruktażu i Promocji (Zagłębiowska Mediateka, ul. Kościelna 11, poziom II pokój nr 2.11, Dział Instruktażu i Promocji czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 -15.00).

Zapisy rozpoczynają się dnia 17 czerwca 2024 r.

W przypadku wysłania karty zgłoszenia drogą elektroniczną rodzic/opiekun uczestnika otrzyma informację o zakwalifikowaniu się dziecka do udziału w wycieczce w odpowiedzi mailowej w tym samym dniu (w przypadku weekendu, w kolejnym dniu roboczym).

W przypadku zgłoszenia uczestnika osobiście, rodzic/opiekun dziecka otrzymuje informację o zakwalifikowaniu się dziecka do udziału w wycieczce na miejscu (w Dziale Instruktażu i Promocji).

W przypadku, jeżeli dziecko, które zostało wpisane na listę uczestników nie może z ważnych powodów wziąć udziału w wycieczce, jego rodzic/opiekun prawny ma obowiązek niezwłocznie zgłosić tę informację pod numerem tel. 693 266 411 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00).

Osoby chętne do udziału w wycieczce, które nie zostaną zakwalifikowane do udziału w niej z powodu braku wolnych miejsc, mogą zostać wpisane na rezerwową listę uczestników (o czym rodzice/opiekunowie zostaną poinformowani drogą mailową lub osobiście).

W przypadku zwolnienia się miejsc, osoby z listy rezerwowej zostaną poinformowane o tym fakcie, najpóźniej dwa dni przed wycieczką.

Organizator nie przyjmuje zapisów grup zorganizowanych.

Podkreślamy, że zgłoszenia przyjmowane są TYLKO wg w/w zasad i nie podlegają wcześniejszej rezerwacji.

Wycieczki

Obowiązują zapisy

1 lipca 2024 – Z wizytą w Międzynarodowym Miasteczku Edukacji Ekologicznej JURA w Ogrodzieńcu-Podzamczu

Warsztaty ekologiczne, geograficzne, geologiczne, zwiedzanie Jurajskiego Parku Skalnego, w tym najwyższego wzniesienia Jury – Góry Janowskiego.

Uczestnicy wycieczki wezmą udział w warsztatach ekologiczno-geograficznych „Wartości przyrodniczo-kulturowe Podzamcza i okolicy” (zwiedzanie Jurajskiego Parku Skalnego, najwyższego wzniesienia Jury – Góry Janowskiego 511 m n.p.m., jurajskiego punktu widokowego). Następnie odbędą się warsztaty ekologiczno-geologiczne „Zbieramy i rozpoznajemy skały, minerały i skamieniałości jurajskie”, podczas których dzieci nauczą się używać profesjonalnego sprzętu geologicznego w prawdziwym kamieniołomie! Ta interaktywna lekcja historii, geografii i geologii pomoże dzieciom lepiej zrozumieć to „jak działa” nasza planeta i z jakimi wyzwaniami mierzy się na co dzień.

 

18 lipca 2024 – Warsztaty w Muzeum Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego – warsztaty i gra terenowa.

Ziemia to fascynująca planeta, a pracownicy Muzeum Nauk o Ziemi wiedzą o niej wszystko. Przekonają się o tym dzieci, które wezmą udział w wycieczce. Poza zwiedzaniem Muzeum, zorganizowane zostaną również warsztaty na temat smogu i gra terenowa.

8 sierpnia 2024 – GEOsfera w Jaworznie zaprasza! – warsztaty ekologiczne, spacer i przyrodnicza gra terenowa

GEOsfera położona jest w niecce dawnego kamieniołomu wapieni triasowych Sodowa Góra. Obejmuje obszar zrewitalizowanego, nieczynnego kamieniołomu wapieni triasowych. Ze względu na dużą wartość przyrodniczą, a jednocześnie poznawczą oraz edukacyjną tego obszaru utworzono Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera z pawilonem dydaktycznym, w którym prowadzone są zajęcia tematyczne z zakresu geologii, botaniki lub geografii. Właśnie tu odbędą się kameralne warsztaty na temat roli wody, spacer pod okiem edukatora, a także przyrodnicza gra terenowa, która zaangażuje dzieci i będzie doskonałą okazją do poznania wszystkich zakamarków Ośrodka.

22 sierpnia 2024 – W pracowni młodego zielarza – wycieczka do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie – warsztaty w zielarium i terenowa ziołogra

Uczestnicy wezmą udział w wycieczce do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, by tam zwiedzić wszystkie zakamarki ogrodu, a także spróbować swych sił w warsztatach i grze terenowej. Warsztaty w zielarium – dzieci za pomocą węchu, dotyku i wzroku nauczą się rozpoznawać podstawowe, często spotykane na co dzień zioła oraz poznają ich właściwości.

Dowiedzą się, co czyni roślinę ziołem, w jaki sposób pozyskiwać surowiec zielarski i jak go przygotować, aby jak najbardziej skorzystać z jego dobroczynnych właściwości. W trakcie warsztatów wezmą również udział w ziołogrze w labiryncie pnączy. Ostatnim etapem będzie samodzielne wykonanie produktu – soli ziołowej, co pozwoli dzieciakom na zabranie aromatu ziół ze sobą. Gra terenowa to natomiast świetna zabawa na świeżym powietrzu dla całej grupy. Uczestnicy podzieleni na kilkuosobowe drużyny dostaną mapy i misję do wykonania. Celem gry będzie dotarcie do wyznaczonych punktów i rozwiązanie przygotowanych zadań. Liczyć będzie się spostrzegawczość, logiczne myślenie, umiejętność posługiwania się mapą i współpraca w drużynie.

23 sierpnia 2024 – BRAK WOLNYCH MIEJSC – KOLEJNE ZGŁOSZENIA TRAFIAJĄ NA LISTĘ REZERWOWYCH

Wizyta w EGZOTARIUM – Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu – zwiedzanie i kreatywne ekologiczne warsztaty „Stwórz swój własny las w słoiku”.

Wizyta w nowo otwartym Egzotarium w Sosnowcu (unikatowej w skali kraju palmiarni, w której prezentowana jest flora i fauna z całego świata), pozwoli dzieciom nie tylko zwiedzić to wyjątkowe, ultranowoczesne centrum edukacyjne (od piwnic aż po korony drzew), ale także wziąć udział w kreatywnych ekologicznych warsztatach „Stwórz swój własny las w słoiku”. Uczestnicy warsztatu samodzielnie wykonają pod okiem specjalistów swój własny las w słoiku – zamknięty ekosystem w szklanym naczyniu. Zajęcia wspierają rozwój umiejętności manualnych i artystycznych, a także są punktem wyjścia do rozmowy o funkcjonowaniu przyrody i znaczeniu roślin dla ekosystemu. To świetna zabawa z elementami nauki, której wymiernym efektem będzie stworzenie unikalnej ozdoby do swojego domu.

Organizator zastrzega, że zajęcia dostosowane będą do poziomu dzieci w wieku 6-12 lat.

Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – lato 2024 – projekt wakacyjny dla dzieci (6-12 lat), który poprzez wspólne czytanie, tworzenie i zabawę przybliży dzieciom zagadnienia związane z ekologią i ochroną środowiska

Partnerami i gośćmi akcji będą pisarze, naukowcy, ekolodzy, edukatorzy, animatorzy i artyści. W programie znajdą się warsztaty, spotkania, wycieczki, konkursy, pokazy filmowe, wydarzenia plenerowe i multimedialne oraz happeningi. Rozmaite propozycje z zakresu literatury i czytelnictwa, filmu, plastyki, ale i botaniki, zoologii i ekologii, a także różnorodnych działań kreacyjnych – zapewnią dzieciom interesującą formę spędzenia letniego czasu, a także możliwość rozwoju pasji, wyobraźni, zakresu wiedzy i kreatywności w codziennym dbaniu o planetę. Istotnym walorem akcji będzie prezentacja licznych książek beletrystycznych i popularnonaukowych oraz komiksów, dotyczących ekologii, a wiele elementów projektu adresowanych będzie do towarzyszących dzieciom opiekunów (np. rodziców i dziadków).

Celem projektu jest integracja dzieci z różnych środowisk, rozbudzanie w nich potrzeby pogłębiania wiedzy –

literackiej i ekologicznej, rozwijania wyobraźni, fantazji i talentów, rozwój logicznego i kreatywnego myślenia, inteligencji emocjonalnej, propagowanie czytelnictwa wśród dzieci z wszystkich dzielnic miasta, pochodzących z rodzin o różnym stanie majątkowym, często niemającym dostępu do zajęć pozalekcyjnych, tematycznych półkolonii czy obozów. Zadaniem organizatorów jest również promocja książek beletrystycznych i popularnonaukowych, a także komiksów i powieści graficznych, audiobooków, gier edukacyjnych i zespołowych, kształtowanie zainteresowań kulturalnych, wyrabianie nawyku aktywnego uczestnictwa w kulturze, pogłębianie wiedzy humanistycznej, ekologicznej, biologicznej, geograficznej, ekonomicznej i plastycznej.

Ponadto, kreatywne, nieraz nowatorskie, animowanie czasu wolnego dzieci spędzających wakacje w mieście, nie zapominając o dobrej zabawie, współpracy, budowaniu zdrowych nawyków, pewności siebie i naturalnej empatii! Podczas naszej letniej akcji, dzieci nabędą nowe umiejętności, odkryją nowe pasje, ujawnią ukryte talenty, poznają liczne metody działania na rzecz ochrony środowiska. Przedstawione zostaną im różnorodne strategie, których celem jest bardziej zrównoważone korzystanie z zasobów planety.

Dzięki polecanym i czytanym wspólnie książkom, zaprezentowanym filmom, ale także warsztatom, wycieczkom, rozmowom z zaproszonymi specjalistami będą mogły dowiedzieć się więcej na temat wszelkich aspektów ekologii – troski o zwierzęta i ich naturalne środowisko, segregacji śmieci i ograniczania konsumpcjonizmu, odnawialnych źródeł energii, ochrony jakości powietrza i wody, zrównoważonej mody, alternatywnych diet, niemarnowania jedzenia itp.

Dzięki imprezom towarzyszącym i zajęciom świetlicowym, w skład których wejdą zadania literackie, plastyczne i edukacyjne, młodzi czytelnicy poznają plejadę literackich bohaterów z książek polskich i zagranicznych autorów.

Ponadto, ich uwaga zwrócona zostanie na współtwórców książek, jakimi niewątpliwie są często pomijani ilustratorzy. W związku z powyższym dzieci zapoznają się z sylwetkami i pisarskimi osiągnięciami m.in. takich twórców jak: Ewa Nowak, Adam Wajrak, Justyna Kierat, Emilia Dziubak, Marcin Dorociński, Tomasz Samojlik, Dorota Sumińska, Areta Szpura, Aleksandra Włodańska-Płocińska, Małgorzata Ogonowska, Artur Rogoś i wielu innych.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Źródło
Patronite NaZagłębiu
Ty już wiesz o tym wydarzeniu
Udostępnij informcję innym
Zapisz się na regionalny newsletter!
Eventy i wydarzenia wprost na email!

Kategorie

Najnowsze wydarzenia

Top miesiąca

Polityka Cookies

Niniejsza strona www wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka) do rozszerzenia swojej funkcjonalności. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę na ich stosowanie na swoim urządzeniu.

Nasza polityka prywatności
Będzin Dąbrowa Górnicza Sosnowiec
Patronite