Warsztaty – Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – lato 2024 – Mediateka Sosnowiec

Data: sobota, 31 sierpień 2024 Za 40 dni Event wielodniowyWarsztaty – Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – lato 2024 – Mediateka Sosnowiec
WWW Mapa + kalendarza

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator akcji „Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – lato 2024” – zaprasza do udziału w niezwykle ciekawych i kreatywnych warsztatach

– ekologicznych, kulinarnych, konstruktorskich, kodowania, tworzenia naturalnych kosmetyków oraz wspólnym tworzeniu wielkoformatowego malowidła ściennego. Udział we wszystkich proponowanych imprezach jest bezpłatny, ale w przypadku poniższych, z powodu ograniczonej liczby miejsc, obowiązują zapisy. Zachęcamy zatem do uważnego zapoznania się ze szczegółami programu – m.in. dlatego, że nie wszystkie imprezy odbywają się w Zagłębiowskiej Mediatece! Formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.biblioteka.sosnowiec.pl Czekamy na Wasze zgłoszenia!

Warunkiem udziału w warsztatach jest wypełnienie karty zgłoszeniowej podpisanej przez rodzica/opiekuna prawnego oraz przesłanie ich na adres: zapisy@biblioteka.sosnowiec.pl lub dostarczenie ich osobiście do Działu Instruktażu i Promocji (Zagłębiowska Mediateka, ul. Kościelna 11, poziom II pokój nr 2.11, Dział Instruktażu i Promocji czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 -15.00).

Zapisy rozpoczynają się dnia 17 czerwca 2024 r.

W przypadku wysłania karty zgłoszenia drogą elektroniczną rodzic/opiekun uczestnika otrzyma informację o zakwalifikowaniu się dziecka do udziału w warsztatach w odpowiedzi mailowej w tym samym dniu (w przypadku weekendu, w kolejnym dniu roboczym).

W przypadku zgłoszenia uczestnika osobiście, rodzic/opiekun dziecka otrzymuje informację o zakwalifikowaniu się dziecka do udziału w warsztatach na miejscu (w Dziale Instruktażu i Promocji).

W przypadku, jeżeli dziecko, które zostało wpisane na listę uczestników nie może z ważnych powodów wziąć udziału w warsztatach, jego rodzic/opiekun prawny ma obowiązek niezwłocznie zgłosić tę informację pod numerem tel. 693 266 411 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00).

Osoby chętne do udziału w warsztatach, które nie zostaną zakwalifikowane do udziału w nich z powodu braku wolnych miejsc, mogą zostać wpisane na rezerwową listę uczestników (o czym rodzice/opiekunowie zostaną poinformowani drogą mailową lub osobiście).

W przypadku zwolnienia się miejsc, osoby z listy rezerwowej zostaną poinformowane o tym fakcie, najpóźniej dwa dni przed warsztatami.

Organizator nie przyjmuje zapisów grup zorganizowanych.

Podkreślamy, że zgłoszenia przyjmowane są TYLKO wg w/w zasad i nie podlegają wcześniejszej rezerwacji.

8 lipca 2024, godz. 11.00 – Lato z Klubem Myśli Ekologicznej – turniej „I Ty możesz pomóc Matce Ziemi”.

Filia nr 15 – Mec, ul. S. Kisielewskiego 9a

Dzięki współpracy z prof. Piotrem Skubałą z Klubu Myśli Ekologicznej (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski w Katowicach, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny, członek sieci eksperckiej Team Europe Komisji Europejskiej, członek Rady Klimatycznej przy United  Nations Global Compact Network Poland), uczestnicy akcji wezmą udział w fascynującym turnieju „I Ty możesz pomóc Matce Ziemi”.

POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIOWĄ

11 lipca 2024, godz. 11.00 – Kosmetyczne EKOLABORATORIUM – warsztaty z EKO PRZYSTANKIEM z Bielska-Białej – tworzenie naturalnych mydełek, soli do kąpieli i mgiełek do ciała

Filia nr 15 – Mec, ul. S. Kisielewskiego 9a

Do sosnowieckiej Biblioteki zaproszona została edukatorka z EKO PRZYSTANKU z Bielska-Białej, która przeprowadzi dla dzieci – lubiących eksperymenty, prace manualne i… piękne zapachy – specjalne warsztaty z tworzenia ekokosmetyków. Wszystkie kosmetyki utworzone zostaną z bezpiecznych, naturalnych produktów – olejków, ziół, suszonych kwiatów i innych pachnących dodatków. Uczestnicy dowiedzą się dlaczego naturalne kosmetyki są lepsze dla naszej skóry, ale także dla planety. Dodatkowo, każde dziecko będzie mogło elegancko zapakować swoje dzieła, by następnie podarować je bliskiej osobie.

POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIOWĄ

12 lipca 2024, godz. 11.00 – Oto świat przyszłości – warsztaty edukacyjno-konstruktorskie organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Filia nr 1 – Środula, ul. J. Kossaka 10a

W ramach warsztatów dzieci przyjmą rolę projektantów, skupiając się na planowaniu fragmentu miasta/okolicy w oparciu o cele zrównoważonego rozwoju. Podczas pracy wykorzystane zostaną różne techniki plastyczne. Dzieci stworzą eko-mapy, pocztówki z przyszłości, makiety, a przede wszystkim nauczą się podziału zadań, prezentowania efektów pracy, wykorzystania różnych form wizualizacji. Uczestnicy poznają, czym jest zrównoważony budynek i przestrzeń, jak budynki wpływają na nas. Podczas warsztatów wykorzystane będą filmy, diagramy, gry grupowe i wszelkie interaktywne narzędzia, które wspierają zaangażowanie młodzieży.

POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIOWĄ

Czwartki – 18 lipca; 22 sierpnia 2024, godz. 15.00 – Zaprogramujmy lepszą przyszłość – warsztaty kodowania w Kindlotece STEM

Świat Nauki i Fantazji Zagłębiowskiej Mediateki, ul. Kościelna 11

Dzięki finansowemu wsparciu firmy Amazon i współpracy merytorycznej ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog w Świecie Nauki i Fantazji Zagłębiowskiej Mediateki funkcjonuje pracownia STEM Kindloteka, wyposażona w multimedialne sprzęty (m.in. iPady, czytniki e-booków Kindle, robota Dasha, gry edukacyjne, oprogramowanie MarvelApp), umożliwiające organizacje arcyciekawych warsztatów kodowania. Te wakacyjne zostaną w całości poświęcone tematowi ekologii.

POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIOWĄ – 18 LIPCA
POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIOWĄ – 22 SIERPNIA

1 sierpnia 2024, godz. 10.00 – Wegańskie słodkości w stylu zero waste – warsztaty edukacyjno-kulinarne z Kreatorem Zdrowia.

Zagłębiowska Mediateka, ul. Kościelna 11

Wśród uczestników akcji letniej z pewnością nie brakuje miłośników smacznego jedzonka. Zadaniem edukatorki żywieniowej z firmy Kreator Zdrowia będzie przeprowadzenie warsztatów, podczas których dzieci nie tylko będą się doskonale bawić i wesoło podjadać, ale także dowiedzą się co nieco o gotowaniu bez marnowania oraz o bogactwie kuchni wegańskiej, czyli takiej, w której nie wykorzystuje się żadnych produktów odzwierzęcych. Poprzez rozrywkę i angażujące zadania praktyczne dzieci poznają nowe przepisy oparte na ekologicznych, sezonowych i lokalnych składnikach oraz fakty ze świata nowoczesnej dietetyki i ekonomii jedzenia. Będzie bardzo smakowicie!

POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIOWĄ

7 sierpnia 2024, godz. 10.00 i 12.00 (dwie grupy) – Warsztaty z WWF Polska – interaktywne zajęcia na temat ochrony zagrożonych gatunków

Zagłębiowska Mediateka, ul. Kościelna 11

Zaproszeni do udziału w akcji edukatorzy z WWF Polska przeprowadzą kompleksowe i pasjonujące warsztaty, składające się z części teoretycznej, praktycznej i wspólnego czytania książeczek. Zajęcia koncentrować się będą na tematyce ochrony zagrożonych gatunków – żyjących w Polsce i nie tylko. Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się także: czym zajmują się największe na świecie organizacje ekologiczne, takie jak WWF, jak można zostać wolontariuszem, jak na co dzień troszczyć się o środowisko.

POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIOWĄ – GODZ. 10.00

POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIOWĄ – GODZ. 12.00

19 sierpnia 2024, godz. 11.00 – Fascynujące życie pszczół – warsztaty z Fundacją Ratujmy Pszczoły – zajęcia edukacyjne, degustacja miodów, tworzenie świec i ramek pszczelich.

Zagłębiowska Mediateka, ul. Kościelna 11

Celem warsztatów będzie m.in. uświadomienie dzieciom roli pszczół w życiu człowieka oraz usprawnienie małej i dużej motoryki podczas zabaw ruchowych. W programie zajęć uwzględnione zostaną następujące elementy: poznanie pracy pszczelarza, przymierzanie kapelusza pszczelarskiego, poznanie budowy pszczoły, obserwacja pszczół w bezpiecznym ulu pokazowym, zabawa ruchowa „Pszczółki w deszczu”, zapoznanie się z rodziną pszczelą, budową ula, obejrzenie narzędzi potrzebnych w pracy pszczelarza, zabawa ruchowa z chustą animacyjną, poznanie zdrowotnych zalet miodu i innych produktów z ula, degustacja miodu, pokaz odlewania świec z wosku pszczelego, przygotowanie ramek pszczelich.

POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIOWĄ

29 sierpnia 2024, godz. 11.00 – EKOmural w centrum miasta – wspólne tworzenie wielkoformatowego malowidła ściennego.

Biblioteka Tajemniczy Ogród, ul. Gen. S. Grota Roweckiego 23

Zaproszone do udziału w tej plenerowej imprezie dzieci, stworzą pod okiem dyplomowanej artystki Stelli Kostyły-Lachawczak, ekologiczny mural, obrazujący wszystko to, co najmłodszym kojarzy się z ochroną środowiska i życiem w zgodzie z naturą. Ścienne malowidło powstanie na zewnętrznym murze jednej z placówek MBP w Sosnowcu, a inspiracją dla autorów będą najpiękniejsze ilustracje z popularnych książek beletrystycznych i popularnonaukowych, wykorzystywanych podczas wakacyjnych zajęć świetlicowych.

POBIERZ KARTĘ ZGŁOSZENIOWĄ

Organizator zastrzega, że zajęcia dostosowane będą do poziomu dzieci w wieku 6-12 lat.

Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – lato 2024 – projekt wakacyjny dla dzieci (6-12 lat), który poprzez wspólne czytanie, tworzenie i zabawę przybliży dzieciom zagadnienia związane z ekologią i ochroną środowiska

Partnerami i gośćmi akcji będą pisarze, naukowcy, ekolodzy, edukatorzy, animatorzy i artyści. W programie znajdą się warsztaty, spotkania, wycieczki, konkursy, pokazy filmowe, wydarzenia plenerowe i multimedialne oraz happeningi. Rozmaite propozycje z zakresu literatury i czytelnictwa, filmu, plastyki, ale i botaniki, zoologii i ekologii, a także różnorodnych działań kreacyjnych – zapewnią dzieciom interesującą formę spędzenia letniego czasu, a także możliwość rozwoju pasji, wyobraźni, zakresu wiedzy i kreatywności w codziennym dbaniu o planetę. Istotnym walorem akcji będzie prezentacja licznych książek beletrystycznych i popularnonaukowych oraz komiksów, dotyczących ekologii, a wiele elementów projektu adresowanych będzie do towarzyszących dzieciom opiekunów (np. rodziców i dziadków).

Celem projektu jest integracja dzieci z różnych środowisk, rozbudzanie w nich potrzeby pogłębiania wiedzy –

literackiej i ekologicznej, rozwijania wyobraźni, fantazji i talentów, rozwój logicznego i kreatywnego myślenia, inteligencji emocjonalnej, propagowanie czytelnictwa wśród dzieci z wszystkich dzielnic miasta, pochodzących z rodzin o różnym stanie majątkowym, często niemającym dostępu do zajęć pozalekcyjnych, tematycznych półkolonii czy obozów. Zadaniem organizatorów jest również promocja książek beletrystycznych i popularnonaukowych, a także komiksów i powieści graficznych, audiobooków, gier edukacyjnych i zespołowych, kształtowanie zainteresowań kulturalnych, wyrabianie nawyku aktywnego uczestnictwa w kulturze, pogłębianie wiedzy humanistycznej, ekologicznej, biologicznej, geograficznej, ekonomicznej i plastycznej.

Ponadto, kreatywne, nieraz nowatorskie, animowanie czasu wolnego dzieci spędzających wakacje w mieście, nie zapominając o dobrej zabawie, współpracy, budowaniu zdrowych nawyków, pewności siebie i naturalnej empatii! Podczas naszej letniej akcji, dzieci nabędą nowe umiejętności, odkryją nowe pasje, ujawnią ukryte talenty, poznają liczne metody działania na rzecz ochrony środowiska. Przedstawione zostaną im różnorodne strategie, których celem jest bardziej zrównoważone korzystanie z zasobów planety. Dzięki polecanym i czytanym wspólnie książkom, zaprezentowanym filmom, ale także warsztatom, wycieczkom, rozmowom z zaproszonymi specjalistami będą mogły dowiedzieć się więcej na temat wszelkich aspektów ekologii – troski o zwierzęta i ich naturalne środowisko, segregacji śmieci i ograniczania konsumpcjonizmu, odnawialnych źródeł energii, ochrony jakości powietrza i wody, zrównoważonej mody, alternatywnych diet, niemarnowania jedzenia itp.

Dzięki imprezom towarzyszącym i zajęciom świetlicowym, w skład których wejdą zadania literackie, plastyczne i edukacyjne, młodzi czytelnicy poznają plejadę literackich bohaterów z książek polskich i zagranicznych autorów. Ponadto, ich uwaga zwrócona zostanie na współtwórców książek, jakimi niewątpliwie są często pomijani ilustratorzy. W związku z powyższym dzieci zapoznają się z sylwetkami i pisarskimi osiągnięciami m.in. takich twórców jak: Ewa Nowak, Adam Wajrak, Justyna Kierat, Emilia Dziubak, Marcin Dorociński, Tomasz Samojlik, Dorota Sumińska, Areta Szpura, Aleksandra Włodańska-Płocińska, Małgorzata Ogonowska, Artur Rogoś i wielu innych.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Źródło
Patronite NaZagłębiu
Ty już wiesz o tym wydarzeniu
Udostępnij informcję innym
Zapisz się na regionalny newsletter!
Eventy i wydarzenia wprost na email!

Kategorie

Najnowsze wydarzenia

Top miesiąca

Polityka Cookies

Niniejsza strona www wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka) do rozszerzenia swojej funkcjonalności. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę na ich stosowanie na swoim urządzeniu.

Nasza polityka prywatności
Będzin Dąbrowa Górnicza Sosnowiec
Patronite