Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – zaprasza w piątek 17 maja 2024 o godz. 18.00 do Auli Zagłębiowskiej Mediateki na spotkanie autorskie z architektem i autorem poczytnych książek reportażowych i popularnonaukowych – Grzegorzem Piątkiem
Prowadzenie: Sylwia Góra. Dzięki współpracy ze Studencką Księgarnią Językową z Sosnowca, uczestnicy spotkania będą mieli możliwość zakupienia książek Autora i zdobycia cennego autografu. Wstęp wolny.
Grzegorz Piątek (ur. 1980) – z wykształcenia architekt
– wierzy, ale nie praktykuje. Autor poczytnych i nagradzanych książek, które znalazły się w finale Nagrody Literackiej Nike. „Gdynia obiecana…” została uhonorowana Nike Publiczności 2023 i Nagrodą Literacką Gdynia, a autor otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii literatura. Współtworzył zbiór rozmów „Lukier i mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku” (2012). Ponadto opublikował biografie Bohdana Pniewskiego i Stefana Starzyńskiego. Ta ostatnia doczekała się nowego wydania i jako „Starzyński. Prezydent z pomnika” ukazała się w kwietniu 2024.
Publikacje:
- Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949 /2020/
- Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939 /2022/
- Bohdan Pniewski – architekt salonu i władzy /2021/
- Kariera Stefana Starzyńskiego” (2016) / Starzyński. Prezydent z pomnika /2024/
Kilka słów o 20. Sosnowieckich Dniach Literatury:
Tegoroczna edycja odbywa się, nieco przekornie, pod hasłem „Powrót do przyszłości”. Dlatego z jednej strony, chcemy zaprosić twórców, którzy byli już naszymi gośćmi w przeszłości i zobaczyć, jak się rozwinęli, zmienili, jak dojrzeli literacko, z drugiej zaś – tych, których jeszcze w Sosnowcu nigdy nie było, a którzy przez ostatnie 20 lat rozwinęli skrzydła i zaistnieli w literackim świecie, zdobywając uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków literackich. 20. SDL będą edycją wyjątkową, pełną tego, co znane: spotkań autorskich (Grzegorz Piątek, Weronika Murek, Zbigniew Rokita, Maria Peszek), dyskusji (o Rosji Putina i wojnie w Ukrainie), interdyscyplinarnych działań dla każdej grupy wiekowej (Żywa Biblioteka, prelekcja regionalna, spektakl, zajęcia dla dzieci), ale przede wszystkim wspomnień – pracowników, czytelników, artystów i sympatyków SDL, tych, którzy przez ostatnie 20 lat stali się ważną częścią sosnowieckiego święta literatury.