Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu zaprasza we wtorek 14 maja 2024 o godz. 17.00 do Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) na prelekcjęTomka Grząślewicza: Sosnowiecka „Ziemia obiecana”.
Wstęp wolny.
W 2024 roku mija sto lat od przyznania Władysławowi Stanisławowi Reymontowi Literackiej Nagrody Nobla za powieść „Chłopi”. Reymont miał już wówczas w swoim dorobku „Ziemię obiecaną” wydaną w 1899 roku. Znany i niezwykle ceniony sosnowiecki regionalista, filolog, pracownik Uniwersytetu Śląskiego, przedstawi zatem wykład na temat Łodzi z „Ziemi obiecanej”, ale… zderzając ją z obrazami Sosnowca tamtych lat.
Sosnowiec, nazywany często małą Łodzią, pełen był historii jakby wyjętych z powieści Reymonta. Tutaj także przyjechali saksońscy fabrykanci, przyczyniając się do rozwoju miasta, tu także zderzały się ze sobą różne kultury i religie – protestanci, prawosławni, katolicy i Żydzi potrafili koegzystować i współpracować dla wyższych celów. Prelekcje regionalne od lat cieszą się w Mediatece niesłabnącym zainteresowaniem, dlatego nie mogło zabraknąć tematyki zagłębiowskiej (ale nieco przewrotnie ujętej) i w ramach jubileuszowej edycji Sosnowieckich Dni Literatury.
Kilka słów o 20. Sosnowieckich Dniach Literatury:
Tegoroczna edycja odbywa się, nieco przekornie, pod hasłem „Powrót do przyszłości”. Dlatego z jednej strony, chcemy zaprosić twórców, którzy byli już naszymi gośćmi w przeszłości i zobaczyć, jak się rozwinęli, zmienili, jak dojrzeli literacko, z drugiej zaś – tych, których jeszcze w Sosnowcu nigdy nie było, a którzy przez ostatnie 20 lat rozwinęli skrzydła i zaistnieli w literackim świecie, zdobywając uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków literackich. 20. SDL będą edycją wyjątkową, pełną tego, co znane: spotkań autorskich (Grzegorz Piątek, Weronika Murek, Zbigniew Rokita, Maria Peszek), dyskusji (o Rosji Putina i wojnie w Ukrainie), interdyscyplinarnych działań dla każdej grupy wiekowej (Żywa Biblioteka, prelekcja regionalna, spektakl, zajęcia dla dzieci), ale przede wszystkim wspomnień – pracowników, czytelników, artystów i sympatyków SDL, tych, którzy przez ostatnie 20 lat stali się ważną częścią sosnowieckiego święta literatury.