Zagłębiowska Mediateka, Instytut Zagłębia Dąbrowskiego oraz Pałac Schoena – Muzeum w Sosnowcu zapraszają na marcowy Zagłębiowski Czwartek, który – wyjątkowo – odbędzie się w ramach projektu MEDIATEKA JEST KOBIETĄ 2024
W czwartek 7 marca 2024 o godz. 17.00 zapraszamy do Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu, na opowieść o pochodzącej z Sosnowca pisarce, poetce i działaczce Ance Kowalskiej. Prelekcję wygłosi dr Magdalena Boczkowska. Wstęp wolny.
Anka Kowalska (1932–2008)
Urodzona w Sosnowcu, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater. W 1955 ukończyła polonistykę na KUL-u. W czasie studiów debiutowała wierszami w „Słowie Powszechnym”. Pracowała początkowo jako korektorka, później redaktorka w piśmie „Kierunki”, następnie w wydawnictwie PAX. W latach 1960–1968 należała do Stowarzyszenia Pax, z którego wystąpiła w ramach protestu przeciwko stanowisku stowarzyszenia wobec wydarzeń marcowych.
W latach 60. publikowała poezję, prozę i recenzje we „Współczesności” i miesięczniku „Życie i Myśl”. Od 1968 do 1983 r. była członkiem Związku Literatów Polskich. Od 1976 r. należała do KOR-u, gdzie prowadziła kartotekę radomską, redagowała Komunikat, była nieformalnym sekretarzem Komisji Redakcyjnej. Jej dziełem jest w dużej mierze tzw. korkowiec – suchy i precyzyjny język dokumentów KOR-u. Prowadziła także bank informacji o represjach. Od 13 grudnia 1981 r. do 1 czerwca 1982 r. internowana w obozie w Gołdapi, później przeniesiono ją do Darłówka. Zwolniona z internowania dzięki organizacji Lekarze Świata, wyjechała na leczenie do Francji, skąd wróciła w 1983 r., po powrocie przeszła na emeryturę. Jej powieść „Pestka” została przetłumaczona na pięć języków, a w 1995 r. na jej podstawie nakręcono film w reżyserii Krystyny Jandy.
Dr Magdalena Boczkowska – krytyczka literacka i menadżerka kultury, obecnie pracuje w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego i Szkoły Głównej Handlowej. Stała współpracowniczka miesięcznika “Twórczość”. Autorka czterech książek i ponad 200 artykułów naukowych i recenzji. Była także redaktorką rękopisów Kazimierza Ratonia i wyboru wierszy Stanisława Krawczyka. Współpracuje z instytucjami kultury, uniwersytetami trzeciego wieku, Instytutem Zagłębia Dąbrowskiego. Stypendystka Marszałka Woj. Śląskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatka stypendium im. Olgi Rok. Koordynatorka licznych projektów (m.in. Mediateka jest Kobietą, Sosnowieckie Dni Literatury, Zagłębiowskie Czwartki).
Kilka słów o projekcie MEDIATEKA JEST KOBIETĄ 2024
MEDIATEKA JEST KOBIETĄ 2024 to interdyscyplinarny projekt Zagłębiowskiej Mediateki, przygotowany tak, aby – z jednej strony – pomóc uczestniczkom/uczestnikom oswoić takie pojęcia jak feminizm, emancypacja czy herstoria, ale z drugiej – dać im możliwość dyskusji na temat problemów kobiet w dzisiejszej Polsce. W programie: spotkanie autorskie, pokaz filmowy, wykład poświęcony sosnowiczance, Ance Kowalskiej, warsztaty, wystawa etc. PROGRAM – KLIK.
Szczegóły na stronie internetowej www.biblioteka.sosnowiec.pl
Patronat honorowy: Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Partnerzy: Fundacja Katarzyny Stachowicz – Pokonaj Raka, Zagłębiarki – design rodem z Zagłębia Dąbrowskiego, @nieladnierysuje, Poradnia dietetyczna – Anna Krawczyk, @naturalna przewodniczka – Ewa Bul, Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji – Oddział Sosnowiec, Sosnowiecki Klub Karate, EKOWIESZAK Sosnowiec, Centrum Handlowe Plejada Sosnowiec.
Patroni medialni: TVS, Kurier Miejski, Śląsk, Sosnowiec.pl, Afront, 41-200.pl.
Wszystkich zainteresowanych otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu zachęcamy do zapisania się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzenia nas w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).