Widowisko słowno – muzyczne „GOETHE – profil podwójny” jest próbą zestawienia tego, co najważniejsze dla dzieła największego niemieckiego poety z ważnymi osobistymi wątkami jego życia
O ile twórczość Goethego jest reprezentowana przez jego oryginalne wiersze, fragmenty dramatów, powieści i listy, o tyle opowieść o jego emocjach, o tym prawdziwym „cierpieniu młodego Goethego”, o jego miłościach, chwilach zwątpienia i triumfu musiała zostać stworzona przy pomocy nowych pieśni.
Wydaje się, że połączenie słów, które wyszły spod pióra Goethego z opowiedzianymi językiem pieśni fragmentami jego życia są w stanie oddać charakter jego dzieła, a także opowiedzieć o niezwykłych cechach osobowości twórcy „Fausta”.
Autor spektaklu Jacek Cygan sięgnął po takie dzieła Goethego jak „Cierpienia młodego Wertera”, które wywarły ogromny wpływ na życie niemieckiej, ale także europejskiej młodzieży drugiej połowy XVIII wieku, wiersze poety, w szczególności „Elegie rzymskie” i „Epigramaty weneckie” oraz I część „Fausta” i „Lata nauki Wilhelma Meistra”.
Wątki z życia Goethego wypełnią opowieści o jego doświadczeniach weimarskich, gdzie funkcjonował przez lata jako tajny radca na dworze księcia Karola Augusta, a także o jego relacjach z kobietami realnymi i tymi z jego twórczości. Pojawią się m.in. Charlotta von Stein, baronowa na dworze w Weimarze, Christiana Vulpius, modystka, kochanka i późniejsza żona Goethego, ale także Małgorzata z „Fausta” czy Mignon z „Willhelma Meistra”.
Kompozytor Piotr Rubik w niezwykle plastyczny sposób oddał cechy osobowości młodego Goethego, a także relacje z kobietami jego życia
Muzyka jest atrakcyjna melodycznie, pełna emocji i zaskakujących rozwiązań.
W warstwie wykonawczej spektaklu Jacek Cygan bierze na siebie rolę przewodnika po życiu i twórczości Goethego, koncentrując się na jego dziełach, wyjaśniając kontekst historyczny. W tym sensie można powiedzieć, że występuje jako Stary Goethe. Marcin Januszkiewicz jako Młody Goethe prezentuje stronę emocjonalną poety, jego miłości, niepokoje, walkę o miejsce na szczycie.
W postać Charlotty von Stein wciela się Anna Jurksztowicz. W roli Christiany Vulpius widzimy Martę Moszczyńską. Jako kobieta metafizyczna prezentuje się Alicja Wojnowska. Stronę muzyczną wypełni zespół pod kierownictwem Jacka Subociałły. Specjalnym gościem koncertu będzie Mariusz Patyra, jedyny polski skrzypek, który wygrał konkurs Paganiniego w Genui. Oprócz solowych prezentacji poprowadzi on kwintet smyczkowy.