W 2021 roku minęło 200 lat od śmierci Napoleona, jednego z najsłynniejszych mężczyzn w historii. Pragnął zostać pisarzem
Pasjami pochłaniał książki. Wielbił sztukę, świadom jej możliwości. Pożądał władzy i chwały, ale kierował nim także głód wiedzy oraz ambicja, by jego wizerunek kojarzono z wielkimi cywilizacjami przeszłości. Prace badawcze i wykopaliska, które Napoleon wspierał podczas kampanii wojskowych, przyczyniły się do imponujących odkryć, zaś grabieże prac z podbitych krajów – do powiększenia muzealnych zbiorów.
Jego celem było edukować mieszkańców Cesarstwa przy pomocy obrazów, rzeźby, muzyki i teatru. Na podbitych terenach wprowadzał reformę szkolną, rewolucję urbanistyczną i architektoniczną oraz nowy, triumfalny sposób rozumienia klasycyzmu, styl empire.
Wraz z Jeremym Ironsem, w towarzystwie wybitnych specjalistów, przyjrzymy się związkom władzy i sztuki, tak w epoce Cesarza, jak i współcześnie.
- reż: Giovanni Piscaglia
- produkcja: Włochy , 2021
- gatunek: dokument
- czas: 100 min
Sztuka na ekranie
Sztuka na ekranie to nowy cykl w kinie Muza, w którym zaprezentujemy serię dokumentów o najwybitniejszych artystach wszech czasów, jednocześnie przybliżając widzom ich sylwetki i twórczość. To wyjątkowo okazja, by zobaczyć arcydzieła światowego malarstwa i nie tylko na dużym ekranie.