5 października o 18:00 na scenie głównej Pałacu Kultury Zagłębia – wraz z publicznością – zasiądzie Krzysztof Herdzin!
Zapraszamy na niezwykłe spotkanie pn. Krzysztof Herdzin przedstawia: klasycy i neoklasycy, łączące autorską opowieść o stylach muzyki, zilustrowaną przykładami i porównaniami muzycznymi, które odbędzie się w ramach cyklu Scena/anecS i III Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka.
Krzysztof Herdzin – fortepian, prowadzenie
KRZYSZTOF HERDZIN- profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent i multiinstrumentalista, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie fortepianu J. Sulikowskiego i K. Popowej-Zydroń. Wykładowca, obecnie na Wydziale Jazzu, Dyrygentury i Edukacji Muzycznej w rodzimej akademii, prowadzi własną klasę fortepianu jazzowego. W 2022 r. został powołany jako ekspert do Komisji Ewaluacji Nauki, przy MNiSW.
Wszechstronny, intensywnie działający artysta, łączący z sukcesem działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i pop, jako kompozytor muzyki współczesnej, orkiestrator muzyki filmowej, dyrygent symfoniczny, pianista jazzowy, pianista kameralista, autor piosenek, producent płyt, wykładowca akademicki. Ma bogate doświadczenia w zakresie wykonawczym (fortepian, dyrygentura) i nagraniowym, z orkiestrami symfonicznymi, kameralnymi i zespołami kameralnymi w Polsce i za granicą.
Współpracował z największymi gwiazdami sceny polskiej – zarówno śpiewakami klasycznymi, jak i rozrywkowymi. Dyrygował ponad 40 znakomitymi orkiestrami w Polsce i za granicą. Jako aranżer i dyrygent, przygotował w siedzibie NOSPR bezprecedensowy projekt z udziałem Tomasza Stańko, tria RGG oraz orkiestry NOSPR. Na początku lat 90 – tych pod skrzydłami nestorów polskiego jazzu: J. P. Wróblewskiego i J. Muniaka, występował w ich zespołach. Grał również w zespole Z. Namysłowskiego. Występował i nagrywał ze światowymi gwiazdami, m.in. z M. Schneider, B. Marsalisem, G. Mareem i wielu innymi. Koncertował jako jazzman i jako kameralista w kilkudziesięciu krajach świata. Czterokrotnie występował w warszawskiej Sali Kongresowej na festiwalu Jazz Jamboree.
W ciągu blisko 30 lat kariery, jako pianista związany był kilkoma formacjami jazzowymi, m.in. sekstetem M. Napiórkowskiego, zespołami E. Geppert, A.M. Jopek, D. Miśkiewicz, M. Szcześniaka i wielu innych. Z jego talentu orkiestratora i aranżera korzystali kompozytorzy filmowi tacy jak Jan A. P. Kaczmarek, S. Syrewicz, H. Seroka i inni. Zorkiestrował nagrodzoną Oskarem 2005 muzykę J. A. P. Kaczmarka do filmu “Finding Neverland”. Nagrał ponad 21 albumów. Jako pianista, dyrygent, kompozytor i aranżer brał udział w nagraniu ponad 200 CD. Otrzymał 19 Złotych Płyt (w roli aranżera kompozycji jazzowych i rozrywkowych). Jest pierwszym polskim kompozytorem, który nagrał dla londyńskiej wytwórni DECCA monograficzną płytę “Suite On Polish Themes” z Academy of St Martin in the Fields. Juror w kilkunastu konkursach muzyki rozrywkowej. Jako redaktor radiowy prowadzi swoją autorską audycję w programie 2 Polskiego Radia.
Obecnie prowadzi własne Trio, Big Band i występuje solo. Jest kompozytorem ponad 30 kompozycji współczesnych. Jego Sonata na trąbkę i fortepian została wprowadzona do programu 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Laureat kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych nagród artystycznych z zakresu twórczości jazzowej, dorobku artystycznego, wielokrotnie nominowanym do nagród Fryderyka i Mateusza. Otrzymał Srebrny Medal „Gloria Artis”.