13 października o 18:00 w Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia odbędzie się uroczysta gala połączona z Koncertem Inauguracyjnym 14. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka
Wydarzenie w ramach III Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka uświetni występ Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Orkiestrze towarzyszyć będzie pianistka Magdalena Lisak – laureatka Konkursu Chopinowskiego, a całość poprowadzi Ewa Niewiadomska.
- Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Katowicach
- Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
- Magdalena Lisak – fortepian
- Prowadzenie: Ewa Niewiadomska
W programie:
- Michał Spisak – Koncert fortepianowy
- Ludwig van Beethoven – V Symfonia c- moll op. 67
- Witold Lutosławski – Wariacje na orkiestrę symfoniczną
ORKIESTRA SYMFONICZNA IM. KAROLA SZYMANOWSKIEGO
– zespół powstał 1 października 2002 roku i jest spadkobiercą oraz kontynuatorem wieloletniej działalności studenckiej Orkiestry Symfonicznej, której kierownikami i dyrygentami byli Karol Stryja, Napoleon Siess i Jan Wincenty Hawel.
Zespół pracuje w systemie sesyjnym, dając nie mniej niż pięć koncertów rocznie. Z orkiestrą współpracowali wybitni polscy i zagraniczni dyrygenci, tacy jak: Klaus Arp, Gabriel Chmura, Nicolas Cleobury, Jacek Kaspszyk, Michał Klauza, Lutz Köhler, Alexander Liebreich, Larry Livingston, Krzysztof Penderecki, Arturo Tamayo, Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski, Takuo Yuasa, czy Andreas Weiss.
Pracując i koncertując pod ich kierunkiem, a także pod batutą rodzimych dyrygentów Jana Wincentego Hawela, Mirosława Jacka Błaszczyka i Szymona Bywalca, młodzi muzycy zdobywali cenne doświadczenia. Do ważnych wydarzeń w kalendarzu orkiestry zaliczyć można koncert w Filharmonii Narodowej (2007) oraz udział w Festiwalu “Warszawska Jesień” (2007) gdzie Akademicka Orkiestra Symfoniczna wykonała po raz pierwszy w Polsce Nommos Gamma Yannisa Xenakisa.
MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK
– ukończył z odznaczeniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie dyrygentury K. Stryi. Stypendysta American Society for Polish Music, pogłębiał umiejętności dyrygenckie w Los Angeles. W okresie 1984–1986 dyrygował zespołem złożonym z muzyków katowickiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji podczas festiwali „Warszawska Jesień” i „Śląskie Dni Muzyki Współczesnej”. W 1986 r. został dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, a w 1990 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku, z którą odbył tournée po USA (1995; m.in. nowojorska Carnegie Hall). Przez dwa sezony był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej (1996). W latach 1998–2013 dyrektor artystyczny, od roku 2013 dyrektor Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach.
Od 1999 r. dyrektor artystyczny i juror Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Od 2017 r. szef artystyczny Polskiej Orkiestry „Sinfonia Iuventus”. Za promowanie muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej, oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą, otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Podobną uhonorowany został także przez prezydenta Rybnika. Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. 7 sierpnia 2012 r. prezydent RP B. Komorowski nadał artyście tytuł profesora sztuk muzycznych. Od 2017 r. pełni funkcję kierownika artystycznego i pierwszego dyrygenta Opery i Filharmonii Podlaskiej. W 2020 roku Mirosław Jacek Błaszczyk został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
MAGDALENA LISAK
– Ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu profesora Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, kontynuowała naukę w Konserwatorium w Zurychu u Homero Francescha. Studiowała w Musik-Akademie w Bazylei w latach 1996-1998 pod kierunkiem Krystiana Zimermana. Zdobyta na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1995 roku VI nagroda otworzyła Magdalenie Lisak drzwi do prestiżowych sal koncertowych, jak Hitomi Memorial Hall w Tokio, Stadt–Casino w Bazylei, Rudolfinum w Pradze czy Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Jej interpretacje zostały utrwalone dla Deutsche Rundfunk, Radio Suisse Romande, Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz na płytach CD dla firmy DUX, Polskiego Radia Katowice oraz CD Accord. Występuje regularnie z recitalami, wykonuje koncerty z orkiestrami i zespołami kameralnymi w Polsce i większości krajów europejskich, a także USA, Kanadzie, Japonii, Chinach i Brazylii. Dokonała prawykonań m.in. podczas Śląskich Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach czy Międzynarodowego Festiwalu Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich.
Dwukrotnie odbyła tournée po Wielkiej Brytanii, z European Union Chamber Orchestra oraz z Toruńską Orkiestra Kameralną. Na zaproszenie Narodowego Instytutu im. F. Chopina podjęła się wykonań, a także rejestracji utworów F. Chopina na instrumencie historycznym Erard na płycie CD w serii The Real Chopin (2013).