29 października (sobota), o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) odbędzie się finałowe wydarzenie 2. edycji Festiwalu Przestrzeń Słowa.
Na scenie pojawi się wówczas najwybitniejsza żyjącą polska poetka Ewa Lipska, której podczas unikatowego poetycko-muzycznego performansu towarzyszył będzie znakomity skrzypek Henryk Gembalski. W ramach wydarzenia odbędzie się także spotkanie z poetką, które poprowadzi Anna Marchewka.
Spotkanie z Ewą Lipską, to zetknięcie z postacią, która budzi szacunek, nie tylko obezwładniająco piękną i poruszająca poezją, ale także życiową postawą, skromnością i klasą. Piękne, znaczące i wzruszające wydarzenie, odbywające się pod wiele mówiącym tytułem: „NIEUSTAJĄCE: dalszy ciąg jest nietykalny”. Wielka poezja pozostaje bowiem krystaliczna i nienaruszona, niezależnie od czasu i niepokojącego kontekstu współczesności. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Ewa Lipska (ur. 1945 r.)
– poetka i felietonistka, redaktorka działu poezji Wydawnictwa Literackiego (1970–1980), wicedyrektorka i dyrektorka Instytutu Polskiego w Wiedniu (1991–1997), członkini PEN Clubu oraz Polskiej Akademii Umiejętności, autorka wielu tomów poetyckich, tomu prozy oraz tomu: E. Lipska, T. Lem, „Boli tylko, gdy się śmieję… Listy i rozmowy” (2018), laureatka wielu nagród literackich, m.in Nagrody Fundacji im. Kościelskich, PEN Clubu, Nagrody Literackiej „Gdynia”, nagrody poetyckiej Silesius oraz nagrody Wielki Ambasador Polszczyzny (2021).
„Tematem jej poezji są lęki egzystencjalne, koszmar senny, choroby, szaleństwo. Tonacja jest spokojna, rzeczowa, chwilami ironiczna. Styl cechuje precyzja i siła” – pisał wybitny krytyk Jerzy Kwiatkowski po ukazaniu się „Drugiego zbioru wierszy” (1970). „Wiersze Lipskiej, w swojej lapidarności i zarazem gęstości metafor bliskie niekiedy poetyckim rebusom, zawsze z mocną puentą, tworzą osobny, fascynujący mikrokosmos. Są jak obrazy, w których od pierwszego spojrzenia poznać można rękę autora” (cytat za: Instytut Książki). W jednym z wywiadów poetka powiedziała: „Miłość jest nierdzewna. I tylko ona się liczy w tym zwariowanym świecie”.
Henryk Gembalski (ur. 1957 r.)
– skrzypek improwizujący. Obecny na profesjonalnym rynku muzycznym od 1978 r. Współtwórca i członek ponad 60 zespołów z różnych obszarów muzycznych: jazz, blues, rock, muzyka klasyczna i improwizowana. Zwycięzca międzynarodowych konkursów „Jazz nad Odrą” (Wrocław, 1978) i „Złoty Smyczek” (Szczecin, 1986). Grał na ponad 40 płytach w różnych konfiguracjach. W latach 90. związany ze światem teatru: napisał muzykę do 30 przedstawień oraz wystąpił w ponad 350 spektaklach. Twórca muzyki do filmów dokumentalnych i programów TV. Koncertował w prawie całej Europie oraz w Chinach, Rosji, USA, w Algierii. Wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach i Akademii Muzycznej w Łodzi. Uprawia muzykę improwizowaną inspirowaną różnymi gatunkami, próbując łączyć ich elementy w jednorodny i spójny język muzyczny. Interesuje się badaniami nad formą w muzyce improwizowanej, autor publikacji „Improwizowana forma otwarta – między wolnością a koniecznością”.
Anna Marchewka (ur. 1978 r.)
– literaturoznawczyni i krytyczka literacka. Publikowała m.in. w „Lampie”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, „Dwutygodniku”, „Chimerze”, „Czasie Literatury”. W ramach współpracy z miesięcznikiem „Znak” opiekuje się rubryką „Stacja: Literatura” oraz nagrywa podcast „Stacja: Literatura na głos”. Współprowadziła audycje literackie w TVP Kultura i Radiu Kraków. Jurorka nagród literackich. Współtworzy Pracownię Pytań Krytycznych przy Katedrze Krytyki Współczesnej UJ.