Zagłębiowska Mediateka zaprasza do udziału w wyjątkowych kulturalnym wydarzeniu, w ramach którego, w sobotę 15 października 2022 o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11), odbędzie się spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich aktorów, pochodzącym z Sosnowca,Łukaszem Simlatem.
Rozmowę poprowadzi Magdalena Boczkowska. Spotkanie organizowane jest w ramach obchodów 120-lecia Miasta Sosnowca. Natomiast dwa dni później, w poniedziałek 17 października 2022 o godz. 18.00 odbędzie się specjalny pokaz filmu “(Nie)znajomi”, w którym Łukasz Simlat zagrał jedną z głównych ról. Wstęp wolny.
Łukasz Simlat (ur. 1977) – urodzony w Sosnowcu. Absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater. Przez dwa lata uczęszczał do studia aktorskiego ART-PLAY Doroty Pomykały i Danuty Owczarek w Katowicach. W 2000 r. ukończył studia w Akademii Teatralnej w Warszawie. Potem występował gościnnie w kilku teatrach. Jego teatralne dokonania artystyczne zostały wielokrotnie docenione i nagrodzone. Krytycy podkreślają bogactwo środków artystycznych, jakie potrafi wydobyć i zastosować w kreowaniu różnych – często zupełnie kontrastowych – postaci. W telewizji pojawił się za sprawą epizodycznej roli w serialu “Dom” (2000). Przez jakiś czas grał epizody. Na ekranach kin zadebiutował w 2003 r. rolą Jacka w nagrodzonej Złotym Lwem “Warszawie” Dariusza Gajewskiego. Na planie drugiej części “Bożej podszewki” dostrzegła go reżyserka Izabella Cywińska i powierzyła mu rolę Arka w “Kochankach z Marony” (2005). Od tej pory zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach. Wielką popularność przyniosła mu kultowa rola Adama Turka w serialu “BrzydUla”. Jest laureatem licznych prestiżowych nagród filmowych, m.in. Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii najlepszy aktor.
Role teatralne (wybór):
- Mewa (reż. Agnieszka Glińska)
- Dożywocie (reż. Jan Englert)
- Dobry wieczór kawalerski (reż. Jerzy Bończak)
- Zima (reż. Łukasz Garlicki)
- Jak zjadłem psa (reż. Łukasz Garlicki)
- Trzy siostry (reż. Natasha Parry, Krystyna Janda)
- Dowód (reż. Andrzej Seweryn)
- Lot nad kukułczym gniazdem (reż. Jan Buchwald)
- Sprzedawcy gumek (reż. Artur Tyszkiewicz)
- Anna Karenina (reż. Paweł Szkotak )
- Rewizor (reż. Nikołaj Kolana)
- Pozytywni (reż. Krzysztof Czeczot)