Diabeł Łańcucki – spotkanie autorskie z Jackiem Komudą – PKZ Dąbrowa Górnicza

Data: środa, 19 październik 2022 / 19:00



Diabeł Łańcucki – spotkanie autorskie z Jackiem Komudą – PKZ Dąbrowa Górnicza
Kup bilet WWW Mapa + kalendarza

Jacek Komuda w Pałacu Kultury Zagłębia już 19 października!

19 października o godz. 19:00 zapraszamy Państwa na spotkanie autorskie ze znanym pisarzem Jackiem Komudą, reżyserem Maciejem Jurewiczem oraz aktorem Piotrem Zawadzkim – odtwórcą głównej roli w prezentowanym na spotkaniu odcinku serialu “Diabeł Łańcucki”, który ponadto poprowadzi spotkanie.

W trakcie spotkania zostanie zaprezentowany premierowy odcinek serialu “Diabeł Łańcucki” – to unikatowa szansa na zobaczenie sarmackiego awanturniczego filmu na dużym kinowym ekranie! Będzie również możliwość zdobycia podpisów po spotkaniu.

Jacek Komuda – zawodowy pisarz i historyk. Specjalizuje się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Autor siedemnastu książek: dziewięciu powieści historycznych, marynistycznych i siedmiu zbiorów opowiadań, a także zbioru esejów na temat kultury sarmackiej i najsłynniejszych postaci tamtych czasów. Jego dzieła, bez przerwy wznawiane, sprzedały się w łącznym nakładzie pół miliona egzemplarzy i cieszą się ogromną popularnością wśród polskich czytelników. Do najsłynniejszych powieści autora należy czterotomowy cykl Samozwaniec, który opowiada o wyprawie Polaków na Moskwę na początku XVII w., oraz Diabeł Łańcucki, nominowany do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Najnowszym jego dziełem jest powieść Zawisza (napisana wspólnie z Maciejem Jurewiczem) opowiadająca o losach legendarnego rycerza polskiego – Zawiszy Czarnego.

Maciej Jurewicz jest reżyserem oraz scenarzystą, który ma ponad 15-letnie doświadczenie przy tworzeniu gier komputerowych, w tym takich przebojów jak: Wiedźmin, Painkiller HD, Dead Island: Riptide, Earth 2160 i wielu innych. Jako scenarzysta filmowy jest współautorem Zawiszy Czarnego. Jako filmowiec zajmuje się reżyserią i scenopisarstwem (filmów dokumentalnych, teledysków i form fabularnych). W jego dorobku znajdują się filmy m.in: Dłonie (2008, scenariusz, reżyseria, producent), Zły (2008, scenariusz, reżyser II), Ostatni akord (2020, współpraca reżyserska) i inne. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Tranzyt w Poznaniu,  Międzynarodowym Festiwalu BARBAKAN w Bańskiej Bystrzycy.

O serialu “Diabeł Łańcucki”

Większość bohaterów Diabła Łańcuckiego to postacie autentyczne, prawdziwi awanturnicy Rzeczpospolitej początków XVII wieku. W postać tytułowego antagonisty – Stanisława Stadnickiego zwanego Diabłem wciela się Piotr Zawadzki. Występuje przeciw niemu tajemniczy mściciel – Gedeon (Radosław Pazura).

By uporać się z nim, Diabeł wynajmuje znanego rębajłę i swawolnika – Jacka Dydyńskiego (Mateusz Banasiuk). Los zetknie go z młodą, zbuntowaną szlachcianką – Konstancją Dwernicką (Emilia Sulej), której rodzinną ziemię pragnie zagrabić Diabeł. Diabeł Łańcucki to widowiskowa, pełna intryg, pościgów i pojedynków historia, która przywodzi na myśl znane obrazy spod znaku „płaszcza i szpady’, westerny czy wręcz kino samurajskie – mówi Maciej Jurewicz – reżyser serialu.

Projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom publiczności, zna podobne produkcje amerykańskie lub brytyjskie, spragniona jest jednak rodzimej opowieści. I taką historię otrzymuje – bogatą w staropolskie smaki, doprawioną szczyptą magii i niezwykłości. Dzięki atrakcyjnej formule Diabeł Łańcucki umożliwia przybliżenie szerokiej publiczności barwnej polskiej historii, unikatowej kultury szlacheckiej z okresu pierwszej Rzeczpospolitej.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Źródło
Patronite NaZagłębiu
Ty już wiesz o tym wydarzeniu
Udostępnij informcję innym
Zapisz się na regionalny newsletter!
Eventy i wydarzenia wprost na email!




W tym miejscu

Kategorie

Najnowsze wydarzenia

Top miesiąca

Będzin Dąbrowa Górnicza Sosnowiec
Patronite