Miejski Klub im. Jana Kiepury oraz Fundacja Folk24 zapraszają na czwartą edycję koncertu „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców”, w którym wystąpią: Piotr Bukartyk & AJAGORE oraz North Cape i Sąsiedzi.
Po raz czwarty w ramach cyklu „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców” zabrzmią w Sosnowcu pieśni drogi, mórz i oceanów, jezior i tawern, lasów, gór i łąk, pracy i czasu wolnego, kabaretów i klubów.
Idea tego koncertu zrodziła się kilka lat temu, gdy zespół Sąsiedzi, świętując w 2016 r. koncertami w regionie swoje piętnastolecie, za sprawą Fundacji Folk24 zawitał także do Sosnowca. Współpraca z Klubem Kiepury przy tamtym i kolejnych koncertach zrodziła pomysł cyklu koncertowego łączącego świat morza i gór, żeglowania i wędrówki, tradycyjnego folku morskiego i piosenki turystycznej, autorskiej, poetyckiej – czyli szeroko rozumianego folku.
W rolę gospodarzy tego wydarzenia wcieli się jak zawsze zespół Sąsiedzi, co jest o tyle uzasadnione, źe choć oficjalnie grupa pochodzi z Gliwic, to w składzie ma dwójkę sosnowiczan. Podczas IV „Folku nad Przemszą – Pieśni wędrowców” usłyszymy także North Cape, kwintet wokalny z Pszczyny, mający w swym repertuarze pieśni pracy a cappella różnych zawodów i z różnych zakątków świata oraz prawdziwą gwiazdę scen folkowych i nie tylko Piotra Bukartyka w nowym programie ze wsparciem legendarnej już dla fanów folku formacji AJAGORE,
A skąd taka nazwa imprezy? – Muzyka folkowa, inspirująca się lokalną tradycją, to dla nas jeden z cudów świata. Jest ciekawa, różnorodna, nie zamyka się w schematach i co najważniejsze, inspiruje od wieków. Chcemy to bogactwo pokazać, promować, by folk zyskał co najmniej taką samą rangę jak blues czy jazz, bo uważamy, że na to zasługuje, a że każdy folkowiec to wędrowiec, stąd podtytuł cyklu: „pieśni wędrowców” – wyjaśnia Kamil Piotr Piotrowski, prezes Fundacji Folk24 i mandolinista zespołu Sąsiedzi.
Impreza co roku udowadnia, że folk to muzyka dla każdego, dużego i małego, młodszego i starszego, spokojnego i żywiołowego – każdy we wspólnym śpiewaniu się odnajdzie.
O wykonawcach słów parę…
NORTH CAPE
– pieśni świata pracy – Pięciu mężczyzn, pięć głosów i pięć mikrofonów – tyle wystarczy, by tworzyć muzykę.Ta przygoda zaczęła się w 1995 r. od muzycznej fascynacji szantami – marynarskimi pieśniami pracy i folklorem największych obieżyświatów i kosmopolitów, jakimi byli XIX-w. żeglarze. Za nią przyszła fascynacja spirituals i gospel, pieśniami dokerów, farmerów, górników, poławiaczy pereł i pasterzy. Piękne, rytmiczne i melodyjne pieśni pracy, wykonywane częstokroć w bardzo egzotycznych językach, to koronny repertuar zespołu NORTH CAPE.
SĄSIEDZI
– folkowa mieszanka od Irlandii do Śląska – Jedna z niewielu grup w Polsce, które atrakcyjnie i stylowo przekazują publiczności szerokie spektrum swoich fascynacji muzyką folkową, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni morskich, w tym również szant. Zaglądają też do folkloru śląskiego, w sobie tylko znany sposób atrakcyjnie łącząc go z melodiami irlandzkimi i bretońskimi. Siedem świetnie brzmiących głosów, naturalnie brzmiące, akustyczne instrumentarium i nieszablonowe aranżacje, to ich znak rozpoznawczy
PIOTR BUKARTYK & AJAGORE
– bard w folk-rockowej odsłonie – Bard, znakomity autor i kompozytor wykonywanych przez siebie piosenek, od lat wymyka się prostym klasyfikacjom, z upodobaniem mieszając muzyczne style. Przez pryzmat „epiki, liryki, komedii i dramatu” recenzuje naszą codzienność. Przyrządzony w ten sposób koktajl przyprawia monologami – pikantnymi, ale nieprzekraczającymi granic dobrego smaku.
Tym razem koncertuje w towarzystwie muzyków legendarnej już dla wielu folk-rockowej formacji AJAGORE.
Stare i nowe hity Bukartyka w nowych, mocniejszych brzmieniowo aranżacjach zbierają dobre recenzje na koncertach.