Po delikatnej przygrywce na Dębowym Maj Festiwalu, szybkiej rozbiegówce w trakcie majowych wydarzeń biegowych, rozpędzamy dąbrowski sezon spotkań w plenerze na całego
Zapraszamy na koncertowy weekend – 27-29.05 – w dąbrowskich plenerach: Fabryka Pełna Życia, scena przy plaży Pogorii 3 oraz w Parku Zielona. Będzie hip-hopowo, folkowo, elektronicznie i alternatywnie, bez nadęcia, ale dęto.
To zapowiedź koncertowego lata, na które złożą się popularne cykle muzyczne: „Muzyka nad wodą”, „W Zieloną gramy, „Muzyczne parkowe niedziele”, „Klasyka w Fabryce” czy słynne już w regionie fabryczne DJ sety. A wszystko to zakończone wielkim finałem 3 września, kiedy przy plaży na Pogorii III zagra – Kruk z Wojtkiem Cugowskim oraz KULT.
27 maja (piątek) Fabryka Pełna Życia
Start g. 18.00
Na scenie FPŻ będzie lokalnie i hip-hopowo! Wystąpią najbardziej znani dąbrowscy artyści, a gwiazdą wieczoru będzie jedyny w swoim rodzaju Bas Tajpan.
g. 18:00 Skład Psycho G / PP100F
Psycho G – założyciel Popro100flow, tworzący muzykę w klimacie psycho rap / horrorcor’e. Przygodę z muzyką rozpoczął w roku 2002. Jego orginalne flow i teksty zachowane są w mocno metaforycznej stylistyce. Kolaboracje muzyczne to efekt ciekawych projektów m.in. ze składem Dźwięku Struktura, CNT czy Bas Tajpanem. W latach 2010 wspólnie ze składem PP100F nakładem Profitto Group wydana została EP Popro100flow, utwory „Taki jestem”, „Meksyk”, „Chillout” czy „Czarny Anioł” to idealne połączenie tworzące niespotykany muzyczny warsztat wokalny. Obecnie Psycho G pracuje nad solowym projektem.
g. 19:00 Kłak/Szah
Kłak – pochodzący z Będzina wykonawca muzyki rap. Na swoim koncie ma dwa mixtapy: „Epizod Pierwszy Mixtape” oraz nagrany we współpracy z DJ Simple „Beton Mixtape”. W 2019 r. nakładem Slavic Rasta Label ukazał się jego ostatni projekt „Jakub Ka EP”, za którego produkcję odpowiada @atutowy. Zagrał ponad 100 koncertów na terenie całej Polski, zarówno jako artysta solowy, członek duetu Kłak & Szah, a także jako hypeman Bas Tajpana.
Szah – pochodzący z Będzina tekściarz/raper. Entuzjasta kultury hip-hip i szeroko pojętej kultury miejskiej. Od przeszło dekady związany na stałe z Warszawą.
g. 20:00 Bas Tajpan
Bas Tajpana nie trzeba nikomu przedstawiać! Dąbrowianin, wokalista i autor tekstów, wykonawca muzyki z pogranicza reggae, hip-hopu i raggamuffin. Damian Krępa znany jest m.in. z występów w takich zespołach jak: 13 Chilli Pół Fuksa, HaiHaieR, Mustafarai oraz Ushat Sound System. Prowadzi także solową działalność artystyczną.
g. 21:15 DJ Atutowy + DJ Simple
Atutowy – producent, który w swoim dorobku muzycznym ma współpracę z zespołem OIO, Taco Hemingwayem, Miłym ATZ, Ochmanem czy Ten Typ Mesem. W zeszłorocznych Popkillerach zdobył nagrodę dla najlepszego producenta.
Po koncertach zapraszamy na dj set!
28 maja (sobota)
Fabryka Pełna Życia
g. 9:00-12:00 Śniadanie na trawie z muzyką na żywo
Wspólnie z lokalnymi gastronomami działającymi na co dzień w Strefie Smaku, Fabryka Pełna Życia przygotowuje wyjątkowe śniadanie na trawie. W godzinach dopołudniowych będzie można spróbować ciekawych przysmaków przygotowanych specjalnie na tę okazję oraz wziąć udział w warsztatach edukacyjnych i rekreacyjnych. W menu nie zabraknie klasycznych dań śniadaniowych oraz takich, które można będzie spróbować po raz pierwszy. Wyjątkową atmosferę umili nam muzyka na żywo w wykonaniu didżeja.
g. 11:30-12:30 Warsztaty dla dzieci
Warsztaty artystyczne dla dzieci realizowane z dąbrowską Bawialnią Bohomaz, specjalizującą się w edukacji i zabawach Montessori. Tematem przewodnim będzie plastyka ekspresywna, pozwalająca rozwijać motorykę uwolnić emocje i twórczy potencjał oraz rozwijać wyobraźnię i kreatywność.
g. 10:00-18:00 Fabryka Pełna Historii – otwarcie punktu widokowego
To będzie pierwszy taki punkt widokowy w Polsce. Miejsce, z którego nie obserwuje się przestrzeni wokół, ale piękne poprzemysłowe wnętrza dawnych zakładów produkcji obrabiarek w Dąbrowie Górniczej. Na pierwszą wystawę czasową w przestrzeniach Punktu Widokowego składają się wielkoformatowe zdjęcia pokazujące, jak kiedyś wyglądała praca w dąbrowskiej fabryce obrabiarek. Można na nich zobaczyć piękne wnętrza hal, pracujące maszyny i ludzi, którzy przez lata tworzyli to miejsce. Całość będzie odpowiednio zaaranżowana i oświetlona.
W ten sposób przywracamy wspomnienia z czasów przemysłowej świetności dąbrowskiej fabryki i dajemy drugie życie przestrzeni, która czeka na swoją wielką szansę. Fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.
g. 20:00-00:00 Dj set MC Jacob A, Miqro i KOMX (Mała Scena Fabryki)
MC Jacob A – wokalista, kompozytor, twórca tekstów, współpracujący z najlepszymi artystami muzyki elektronicznej, house, progressive, electropop, a także jazzu i soulu. Uczestnik takich festiwali jak Sunrise Festival, Big Boat Party, Orcheston, Global Gathering, Godskitchen, Electrocity. Oprócz Polski, bywał w wielu krajach Europy takich jak: Niemcy, Holandia, Belgia, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, Grecja. Kilkukrotnie wystąpił także poza Europą, między innymi na Tajwanie.
Miqro – w latach 90-tych koneser czarnej płyty, a także mistrz winylowej magii. Dziś prekursor nowinek technicznych prezentowanych podczas występów. Promotor nieśmiertelnego „HOUSE MUSIC” w całym kraju, „sprzeciwia się” nieustającym ewolucjom muzyki tanecznej. W swoich setach prezentuje mistrzowski sposób miksowania, a dzięki temu wydobywa ukrytą energię i piękno muzyki House. Determinacja oraz ciągłe pogłębianie umiejętności, pozwoliło mu osiągnąć pozycję jednego z najbardziej rozpoznawalnych DJ-ów w Polsce. Oficjalnie uznany rezydentem Sunrise Festival Afterparty na plaży w Kołobrzegu.
KOMX – DJ ze Śląska, który za dekami pierwsze kroki stawiał w 2010 roku. Przez lata zwiedził wiele klubów i plenerów głównie na mapie Śląska, gdzie grał m.in. z takimi jak: Deas, Siasia, Ayako Mori, Hellboy, czy Peter Fern. Widziany w różnych odsłonach, od progresywnych płynących fraz, do cięższego techno w szybszym tempie. Głownie jednak selekcja w setach opiera się o tętniące pozytywną energią housowe i tech-houseowe brzmienia w których się lubuje i z nimi się utożsamia, nie dając stać w miejscu podczas jego setów.
Pogoria III – koncerty
g. 16:00 Miejska Orkiestra Dęta
Ulubieni dąbrowscy muzycy zagrają tym razem repertuar znanych artystów muzyki rozrywkowej polskiej i zagranicznej.
Dla tych którzy tego jeszcze nie wiedzą – Miejska Orkiestra Dęta powstała w 1999 r. na bazie orkiestry Dąbrowskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych DAMEL w Dąbrowie Górniczej. Obecnie orkiestra liczy około 45 muzyków w różnym przedziale wiekowym. Orkiestra od momentu powołania, działa przy Pałacu Kultury Zagłębia. W swoim repertuarze posiada utwory muzyki klasycznej, rozrywkowej, biesiadnej. Wykonuje również muzykę wokalną i instrumentalną.
g. 17.50 Maja Cembrzyńska – finalistka V edycji The Voice Kids
Maja pierwsze sukcesy wokalne odniosła jako pięciolatka, wygrywając wokalny konkurs piosenki przedszkolaka. Maja nie wyobraża sobie życia bez muzyki, oprócz śpiewu gra również na pianinie i marzy o perkusji. Kocha śpiewać i robi to każdego dnia! W programie The Voice Kids rozwijała swoje umiejętności w drużynie Tomsona i Barona z zespołu Afromental.
g. 18:20 Gabi Foksa
Wokalistka, multiinstrumentalistka oraz autorka tekstów pochodząca z Zagłębia. Gabrysia jest 24-krotną laureatką ogólnopolskich konkursów wokalnych. Młoda artystka w 2021 r. wydała EPkę „Szarada”. Na stałe współpracuje z dąbrowskim MOPT.
g. 19.30 Funkylogic
Zespół powstał w 2014 r., kiedy to gitarzysta i kompozytor Artur Szmer zaprosił do współpracy „siedmioro wspaniałych” tworząc pierwszy skład zespołu oscylującego wokół muzyki akustycznej, soul, funky. Na początku 2016 r. zagłębiowska grupa wydała singiel „Cicho”, do którego powstał również teledysk. Niedługo po premierze zespół zawiesił działalność na trzy lata. W 2019 r. Funkylogic powrócił w nowym składzie z żywiołową wokalistką Weroniką Skalską na froncie.
Plac Wolności
g. 15.00–18.00
Miasteczko warsztatowe
Zaczarowane Miasteczko Kreatywne to przestrzeń dla rodzin, gdzie dzieci i rodzice będą mogli przenieść się w magiczny świat warsztatów artystycznych. Zbudujemy zaczarowane miasto, zrobimy Księgę zaklęć, Zaczarowaną manierkę, namalujemy duże obrazy metodą puringu. Nie zabraknie świecących slimów, żelatynowych grafik oraz czarodziejskich wełnianych obrazów. Będzie bańkowo, balonowo, kolorowo.
29 maja (niedziela)
Park Hallera
g. 10:00
Bieg Skrzata – dla dzieci do 13. roku życia. Bieg na dystansie od 200 do 600 m z wieloma atrakcjami i niespodziankami. Chętnych na bieg zapisujemy już od godziny 9:00, a startujemy o godzinie 10:00.
Fabryka Pełna Życia
10:00-11:00 Joga na trawie
Wspólnie z Chatą Jogi, partnerem cyklu działań rekreacyjnych, w każdą niedzielę do końca sierpnia spotykamy się na fabrycznej łące (w razie niepogody w Warsztacie) na zajęciach jogi przeznaczonych dla różnych grup odbiorców.
g. 19:00-21:00 Klasyka w Fabryce
Wspólnie z zespołem Dombrova Piano Duo Fabryka Pełna Życia otwiera cykl koncertów muzyki klasycznej, które odbywać się będą w strefie letniej FPŻ.
Dombrova Piano Duo to duet fortepianowy stworzony przez młodych, ambitnych, kochających muzykę pianistów z Dąbrowy Górniczej. Łukasz Szubski i Krzysztof Włodarczyk są przyjaciółmi od szóstego roku życia. Obydwaj swą edukację muzyczną rozpoczęli w dąbrowskiej Szkole Muzycznej w klasie fortepianu. Pierwsze kroki muzyczne stawiali dzięki mgr Małgorzacie Adamczyk, która rozbudziła w nich zamiłowanie do fortepianu oraz muzyki klasycznej. Okres dalszej edukacji muzycznej, to współpraca obydwu muzyków z mgr Marią Zegalską. Rozpoczynając studia, w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w 2010 r. postanowili podjąć próbę stworzenia duetu fortepianowego. Czas studiów był dla obu muzyków okresem współpracy z wybitnymi pianistami i pedagogami polskiej sceny muzyki klasycznej. Łukasz Szubski współpracował z prof. Józefem Stomplem, dr hab. Magdaleną Lisak, dr Piotrem Sałajczykiem. Krzysztof Włodarczyk natomiast z prof. Zbigniewem Raubo, Piotrem Banasikiem oraz Łukaszem Trepczyńskim.
Park Zielona
g. 16.30 – wręczenie nagród w konkursie British School
Koncerty:
g. 16.45 Koncert „Dotyk dźwięku”
Koncert Piosenki Niewidomych i Słabowidzących „Dotyk Dźwięku” wraca na dąbrowską scenę po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.
Wydarzenie, którego pomysłodawcami są Małgorzata Gębczyńska i Łukasz Baruch (dąbrowski wokalista, animator kultury i działacz społeczny) jest stałym punktem programu artystycznego Dąbrowy Górniczej już od 2008 roku. Tegoroczna – XIII edycja cieszącego się popularnością wśród dąbrowskiej (i nie tylko) publiczności prestiżowego przedsięwzięcia rozbrzmiewać będzie w rytmie przebojów Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Wszystkie utwory zaaranżuje zespół muzyczny ECHOTOWN akompaniujący artystom. Gościem specjalnym wydarzenia będzie ukraińska grupa wokalna z Charkowa.
g. 18.30 Wowakin + warsztaty taneczne
To trójka młodych ludzi, którzy mieszkają w mieście, ale zakochali się w surowej muzyce mieszkańców wsi i stali się wirtuozami muzyki w starym stylu. Paula Kinaszewska, Bartłomiej Woźniak i Mateusz Wachowiak prowadzą instrumentalno-wokalny flirt pełen pasji, improwizacji i zaskakujących pomysłów.
Wowakin tworzy w nurcie muzyki korzeni, na pograniczu tradycji, folku i improwizacji. Specjalizuje się w interpretacjach muzyki tradycyjnej. Jest znany wśród wielbicieli tańca. Repertuar czerpie z bogatych muzycznie regionów Polski: Radomszczyzny, Mazowsza, Kujaw, Podlasia. Trio tworzy muzykę akustyczną, wirtuozersko używając instrumentarium typowego dla muzyki tradycyjnej. Słychać w ich muzyce skrzypce, harmonię trzyrzędową, bęben, cymbały, basy. Muzycy podejmują dialog z tradycją i eksperymentują, nie stroniąc od zabaw muzycznych i improwizacji. Stąd pojawiające się w wielu utworach zaskakujące instrumenty- kalimba i banjolele. W repertuarze mają pieśni liryczne, obrzędowe i przyśpiewki, kujawiaki, mazurki, oberki i polki. Ich muzyka odznacza się wigorem, energią, a z drugiej strony liryzmem i delikatnością. Koncert poprzedzą warsztaty tańca tradycyjnego.
g. 20.00 Bubliczki
Siedmioosobowa grupa hulaszczo-muzyczna z kaszubskim rytmem i zachodniopomorskim zadęciem. W swojej muzyce mieszają bałkańską energię, cygański spontan i żydowską aurę, śpiewając po kaszubsku i polsku. Obecni na największych scenach World Music w Polsce, sieją spustoszenie i postrach wśród wszystkich amatorów bałkańskiego rytmu. Panowie mają na koncie trzy długogrające krążki, z których drugi – „Trubalkan” – otrzymał III nagrodę Folkowego Fonogramu Roku. Koncerty to prawdziwy żywioł Bubliczek. Wieść o energetycznych występach przekroczyła już granice naszego kraju i zaowocowała regularnymi seriami koncertów poza nimi – we Francji, na Węgrzech, w Niemczech i Izraelu. Bubliczki w tym roku obchodzą X-lecie swojej działalności muzycznej. Zespół nie zwalnia tempa i pracuje obecnie nad materiałem na czwarty, studyjny album.