KINO – Szema Israel (film dokumentalny) w ramach XXI Festiwalu Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej
Bohaterem filmu dokumentalnego „Szema Israel” jest wybitny artysta plastyk Jakub Zim, urodzony w 1920 roku w Sosnowcu. Razem z rodziną mieszkał przy ulicy Targowej, w żydowskiej dzielnicy miasta. Studiował malarstwo i grafikę, ale wybuch II wojny światowej zmusił go do przerwania edukacji. W sierpniu 1943 roku hitlerowcy zlikwidowali getto w Sosnowcu, a większość Żydów wywieźli do Oświęcimia.
Trafili tam rodzice Jakuba i jego brat Samuel. Jakuba wysłano do żydowskiego obozu pracy w Annaberg (przy Górze św. Anny), a w 1944 roku przeniesiono do obozu w Blachowni Śląskiej, gdzie spotkał młodszego brata Natana. Bracia przeżyli tragiczny Marsz Śmierci do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie doczekali wyzwolenia w kwietniu 1944 roku. Po wojnie wyjechali do Palestyny.
W Jerozolimie Jakub powrócił do przerwanych studiów plastycznych na Bezalel Academy of Arts and Design. Jego twórczość plastyczna obejmuje rysunki, grafikę, ilustracje książkowe i malarstwo. Zim stworzył wizerunek izraelskich banknotów, projektował znaczki pocztowe i pamiątkowe medale. Reminiscencje Holocaustu można znaleźć w jego dziełach malarskich. Ma na swoim koncie wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz liczne nagrody.
„Szema Israel” zabiera widzów w filmową, historyczną podróż w towarzystwie Jakuba Zima. Artysta odwiedza miejsca swojej młodości i opowiada o przedwojennym życiu społeczności żydowskiej oraz jej tragicznych losach podczas okupacji.
Twórcy filmu:
- Scenariusz i realizacja – Mieczysław Herba
- Współpraca – Marcin Rozmarynowicz
- Zdjęcia – Mieczysław Herba
- Dźwięk – Marian Bogacki
- Montaż – Laszlo Polgar
- Muzyka – Andrzej Dziadek
- Kierownik produkcji – Małgorzata Domin