27 marca o godz. 19:00 w sali widowiskowej Muza w Sosnowcu zostanie wystawiony spektakl teatralny „Sprzedawcy gumek” na podstawie sztuki Hanocha Levina.
To wielkie studium samotności przedstawione w gorzko-słodkiej formie. Bilety są już dostępne na stronie Eventim.
Bela Berlo jest przedsiębiorczą aptekarką, która chciałaby rozkręcić swój interes. Johanan Cingerbaj jest introwertycznym urzędnikiem, posiadaczem zaoszczędzonych 60 tysięcy funtów. Zaś lekkoduch Szmuel Szprol odziedziczył po ojcu 10 tysięcy opakowań wyśmienitych gumek produkcji australijskiej, które chce sprzedać i ustawić się na całe życie. Mogliby sobie nawzajem pomóc, ale… jest zbyt wiele przeszkód, żeby tak się stało. Co uniemożliwia bohaterom współpracę? Dlaczego nie potrafią się przełamać i wyjść poza swoje znane schematy? Czy chodzi tylko o pieniądze? Hanoch Levich sprytnie pod płaszczykiem powierzchowności ukrywa alegoryczne znaczenia, uczucia i motywacje.
„Sprzedawcy Gumek” to wielkie studium samotności – mówi reżyser spektaklu Fabian Kocięcki. Na scenie dochodzi do spotkania trójki bohaterów, pragnących zaznać poczucia bliskości z drugim człowiekiem. Im jednak bliżej się poznają, tym ich wewnętrzne poczucie samotności staje się bardziej dojmujące. Gorzknieją i ostatecznie całkowicie zamykają sobie drogę do przeżywania wspólnego szczęścia
Komediowe dialogi, pointy, absurd sytuacji budują rytm sztuki, który zaburzany jest regularnie przez dramatyczne, skrajne emocje. Struktura ta pozwala utrzymać wiarygodność zdarzeń i postaci oraz rodzi możliwość zbudowania pewnego zabiegu formalnego, który uruchamia w widzach możliwość porównania rytmu dialogów do rutynowych czynności wykonywanych w ciągu dnia a zakłócanych przez nagłe i nieoczekiwane okoliczności życiowe. Takie jest wnętrze „Sprzedawców gumek”.
Z kolei świat budowany na scenie umieszczony zostaje w surowej przestrzeni teatralnej, tak by uniwersalna i funkcjonalna scenografia nie odwracała uwagi od zdarzeń zachodzących między bohaterami sztuki. Aktorzy, w kostiumach wyglądających na podniszczone, wyjęte ze starego, teatralnego magazynu kostiumów, poprzez swoje działania poruszają wyobraźnię widza i na jego oczach zbudują aptekę, dom Beli, promenadę czy wnętrze synagogi, które wraz z wciągającą muzyki stylizowaną na żydowską, stają się tłem do dylematów głównych bohaterów.