
Z okazji Święta Niepodległości 11 listopada o godz. 17:00 zapraszamy na Koncert Muzyki Polskiej pt. Zacznij od Bacha
W tym roku Sala Teatralna rozbrzmiewać będzie znanymi i lubianymi szlagierami z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego. W koncercie wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, której towarzyszyć będzie Karolina Leszko i Daniel Cebula-Orynicz – finalista 6. edycji programu The Voice of Poland.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej
Powstała wiosną 1950 jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Początkowo celem działalności zespołu było propagowanie i popularyzacja muzyki (w najszerszym tego słowa znaczeniu) wśród klasy robotniczej śląskich zakładów pracy. Drugim nurtem działalności, szczególnie pielęgnowanym do dziś, jest organizacja koncertów dla dzieci i młodzieży ze specjalnie przygotowanymi programami. Pierwsze lata działalności orkiestry to przede wszystkim prezentacje muzyki lżejszego gatunku: operowej, operetkowej, rozrywkowej oraz popularnych utworów klasycznych. Z biegiem czasu profil zespołu zaczął się zmieniać. W programie znalazły się m.in. utwory symfoniczne i bardziej wymagające arcydzieła. Ogromna praca muzyków oraz jej efekty zostały docenione w połowie lat 80. – usunięto wtedy tytuł Filharmonia Górnicza, a w zamian zespół otrzymał nazwę Państwowej Filharmonii, co było wyrazem uznania jej osiągnięć. W 60-letniej historii orkiestry koncertowali z nią najwybitniejsi artyści, m.in.: Wiesław Ochman, Andrzej Hiolski, Zdzisława Donat, Paulos Raptis, Bernard Ładysz, Gary Guthman, Laszlo Baranyay, Iyrkki Myllarinen, Shiro Hatae, Ernest Werner Seiler, Ciro di Giovanni.
Obok wszystkich ważniejszych estrad w kraju orkiestra kilkakrotnie koncertowała w Rosji, Czechach, Niemczech, Japonii, na Węgrzech i Słowacji. Orkiestra ma na stałe w repertuarze kilka różnych programów z muzyką popularną, filmową, jazzową, musicalową, i rozrywkową. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej liczy 60 muzyków, zaś jej Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym od 1990 jest Sławomir Chrzanowski.
Sławomir Chrzanowski
Urodził się w Rybniku. Studia muzyczne odbył w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 1986 ukończył teorię muzyki, a w 1989 dyrygenturę symfoniczną w klasie prof. Karola Stryji. Już podczas studiów rozpoczął współpracę z uczelnianym Zespołem Muzyki XX w., z którym dokonał kilku światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych. W latach 1985–1990 prowadził orkiestry – kameralną i symfoniczną Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach.
Wraz z tymi zespołami uczestniczył w międzynarodowych festiwalach muzycznych, jak: Festiwal Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu – Niemcy, “Musica senza frontiere” w Bolonii, występował także w Berlinie na specjalnym koncercie z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W 1987 brał udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze (u prof. Kurta Sanderlinga), gdzie prowadził koncert finałowy. W 1991 uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento. W 1990 w wyniku konkursu objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z tą orkiestrą dał blisko 2000 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą. Dyrygował ponad 60 orkiestrami na świecie, w tym większością polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, z którymi nadal prowadzi stałą współpracę, a także NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie. Regularnie występuje z orkiestrami czeskimi – Filharmonii Ostrawskiej, Morawskiej w Ołomuńcu oraz Karlovych Varów, a także zespołami operowymi w Bytomiu, Łodzi i we Lwowie.
Karolina Leszko
Wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Rodowita krakuska. W tym mieście stawiała swoje pierwsze muzyczne kroki, uczęszczając do klasy skrzypiec Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza. To śpiewanie jednak od dziecka było formą muzycznej aktywności, która interesowała ją najbardziej. Przełomowym momentem jej kariery wokalnej było zajęcie w wieku 23 lat pierwszego miejsca w konkursie Korowód podczas Grechuta Festival 2009. Artystka została wówczas doceniona także przez władze miasta, otrzymując Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa. Muzyka Marka Grechuty zajmuje szczególne miejsce w twórczości Karoliny.
Wraz z zespołem Anawa wystąpiła na wielu koncertach, w tym między innymi Ocalić od zapomnienia uświetniającym uroczystość nadania świnoujskiemu amfiteatrowi imię Marka Grechuty. Z zespołem tym koncertuje do dziś. Szerokiej publiczności Karolina Leszko dała się poznać jako uczestniczka telewizyjnych programów muzycznych The Voice of Poland oraz Must be the music. W 2017 roku wystąpiła ze swoim singlem “Oboje wiemy” w koncercie DEBIUTY podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wyróżniona nagrodą specjalną ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej za wykonanie piosenki „Ruchome piaski” z filmu „Nocne Graffiti” podczas VI edycji Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu w 2015 r. Laureatka Srebrnej nagrody im. Andrzeja Zauchy za wykonanie piosenki “Gdzie ta muzyczka” podczas 10. Festiwalu “Serca Bicie” pamięci Andrzeja Zauchy w Bydgoszczy (2018r.).
Daniel Cebula-Orynicz
Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (Jazz i Muzyka Estradowa), wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie na Wydziale Jazzu. Fascynuje go muzyka gospel, soul, funk i jazz. Współprowadził chór Nysa Gospel Choir, z którym koncertował w kraju i za granicą. Zaowocowało to prowadzeniem warsztatów gospel, które odbywają się w całej Polsce. Współpracował z wieloma znanymi osobistościami polskiej sceny muzycznej, m.in. Edytą Górniak, Margaret, Lorą Szafran, Natalią Kukulską, Mieczysławem Szcześniakiem, Stanisławem Soyką, Elżbietą Zapendowską. Jest finalistą 6. edycji programu The Voice of Poland oraz laureatem wielu konkursów. Koncertuje kameralnie (solo lub w duecie z pianistą), a także z całym zespołem lub orkiestrą.