W kolejnej odsłonie Babiego Lata, zapraszamy na warsztaty z tradycją słowiańską motania lalek
Tradycje ludowe nadawały znaczenie działaniom, spotkaniom, rzeczom. Lalka w kulturze pojawiała się od zarania, na wszystkich kontynentach.
Motanki to słowiańskie lalki dobrych życzeń. Tworzone bez użycia ostrych przedmiotów “by nie ukłuć losu”, ze skrawków materiałów.
W ramach warsztatów poznamy znaczenia, intencje i podstawy tworzenia Motanek.
Pierwsze nasze spotkanie (13.11.21r.) dedykujemy Żadanicy – lalki której powierza się marzenie/zadanie. Najważniejsza jest intencja. Tworzenie tych lalek można potraktować jako głębsze wejrzenie w siebie, zanurzenie w swoim ja. Właściwe wypowiedzenie marzenia czasem okazuje się trudnym zadaniem. Niejednokrotnie nie wiemy o chcemy poprosić. Jest to pierwsza materializacja marzenia, które nosiło się w sercu. Teraz wypowiadamy je, wkładamy w przedmiot..
Na kolejnym spotkaniu (20.11.21r.) podnosimy poprzeczkę i wykonamy dwie lalki – Ziarnuszkę i Bogacza.
To lalki doli, obfitości, dobrobytu i dobrostanu. Obie wypełnione ziarnem robiło się tuż po żniwach, jesienią, zatem to ostatni moment zanim przykryje pola biała kołderka.
Ziarnuszka odpowiada za pomyślność domu i domowników, by zawsze było ziarno na chleb, by wszystko sprzyjało. Bogacz – jej partner przynosi bogactwo, by prócz chleba było i ciasto.
P.S Jeśli macie tkaniny, skrawki ubrań, czy chustkę, z którą wiąże się wspomnienie, dobra myśl, lub osoba która Was kocha – warto wykorzystać ją do tworzenia lalek.
Zapisy
tel. 504820333
e-mail:dopaminalaab@gmail.com
Udział wolny, dowolny i BEZPŁATNY!
Dla dziewczyn i kobiet (od 12 roku życia).