W sobotę, 18 września w godzinach od 15.00 do 19.00 w Fabryce Pełnej Życia odbędzie się Targ na Zielonym
Targ na Zielonym w Fabryce Pełnej Życia to zaproszenie na spotkanie z najlepszymi producentami ekologicznej i tradycyjnej żywności, z którymi organizatorzy współpracują od ponad 5 lat w Gliwicach. Teraz zapraszamy do Dąbrowy Górniczej w sobotę, 18 września w godzinach od 15.00 do 19.00! Wstęp wolny!
Czego możecie się spodziewać?
Przede wszystkim pysznego, zdrowego, PRAWDZIWEGO JEDZENIA, wytwarzanego przez małe rodzinne gospodarstwa i lokalnych rzemieślników.
W ich ofercie znajdziecie:
- ekologiczne warzywa,
- znakomitej jakości wędliny,
- nabiał krowi, kozi i owczy z małych, farmerskich serowarni,
- ekologiczne pieczywo wypiekane ze starych gatunków zbóż (orkiszu, samopszy i płaskurki),
- wegańskie sery i zamienniki mięsa,
- naturalne kiszonki,
- domowe przetwory na słodko, słono i kwaśno,
- lokalne miody,
- wyśmienite masła i pasty z orzechów
i wiele innych kulinarnych cudowności…
Targ na Zielonym to wyjątkowa przestrzeń, w której sprawiedliwy handel, wspierający lokalnych rolników i małych wytwórców żywności, produkujących tradycyjnymi i ekologicznymi metodami, splata się z wydarzeniami kulturalnymi, akcjami charytatywnymi i zaangażowaniem w życie społeczności. Od 5 lat w sobotnie przedpołudnia organizuje go Fundacja Na Zielonym.
Lokalnie, naturalnie, sezonowo, bezpośrednio – to hasła, którymi kierujemy się w działalności Targu. I nie są to wyłącznie slogany reklamowe, tylko realne kryteria, według których wybierani są wystawcy,
Targ na Zielonym to społeczna inicjatywa, powstała w 2016 r. w ramach Gliwickiej Kooperatywy Spożywczej Tomata, prowadzona przez Fundację na Zielonym. To jeden z niewielu tego typu projektów w skali kraju, nie nastawiony na zysk, a na realizację innych celów – promocję zdrowej żywności, idei sprawiedliwego handlu, umożliwiający rozwój lokalnym, małym wytwórcom żywności tradycyjnej (głównie rolnikom), którzy nie mają szans konkurować ceną z globalnymi koncernami. Skutecznie jednak konkurują jakością, docenianą przez liczne grono klientów.
LOKALNIE
Na Targu na Zielonym znajdziemy drobnych producentów i lokalnych rolników, prowadzących swoją działalność nie dalej niż 150 km od targowej lokalizacji. Są wśród nich serowarzy farmerscy, nagradzani na ogólnopolskich festiwalach sera, wytwórcy wędlin, którzy dziedziczą swój fach z pokolenia na pokolenie, małe manufaktury przetworów, wyśmienitych olejów, musztard i soków. Na Targ przyjeżdżają również wytwórcy naturalnych kosmetyków, domowych środków czystości oraz lokalnych twórców rzemiosła, często tworzonego w duchu zero waste.
NATURALNIE
Znaczna część produktów, dostępnych na Targu posiada certyfikat ekologiczny, dotyczy to przede wszystkim warzyw. Współpracujemy również z jedną z niewielu ekologicznych piekarni w Polsce – Chlebio z Bystrej, wypiekającej swoje chleby na bazie wszystkich możliwych mąk oprócz… pszennej.
Ekologiczny certyfikat nie jest to jednak podstawowym kryterium doboru wystawców, równie znacząca jest jakość, naturalne składniki, tradycyjny sposób produkcji, a przede wszystkim zaufanie do producentów, z którymi Fundacja współpracuje od lat.
SEZONOWO
Na Zielonym nie znajdziemy w listopadzie truskawek i malin, a w lutym rzodkiewki i pomidorów czy owczego sera. Poszczególne produkty pojawiają się zgodnie z rytmem natury i porami roku, dostępne są przez ściśle określony czas, który reguluje sama przyroda.
BEZPOŚREDNIO
U podstaw organizacji Targu na Zielonym leży idea skrócenia łańcucha dostaw oraz promocja sprzedaży bezpośredniej. Targ daje możliwość nawiązywania bezpośrednich relacji między producentami żywności i konsumentami, które niosą korzyści dla obu stron.
ASORTYMENT
Na Tagu na Zielonym można zaopatrzyć się w nabiał z małych, farmerskich serowarni,, znakomite, naturalne wędliny, jaja od wolnych kur, ekologiczne warzywa i owoce, ekologiczne pieczywo wypiekane ze starych gatunków zbóż, domowe przetwory, naturalne słodkości, miody, soki, oleje, kiszonki. Szeroką ofertę znajdą tu osoby będące na diecie wegańskiej – stuprocentowo roślinne sery, pasty z orzechów oraz dania przygotowane z roślinnych zamienników mięsa.