Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego
INDUSTRIADA to wydarzenie, które już od ponad 10 lat łączy mieszkańców, doceniających przemysłowy charakter naszego regionu. Tegoroczna edycja będzie z pewnością inna niż wszystkie poprzednie, jednak industrialne serce Śląska zabije ponownie!
Podczas jedenastej edycji kilkadziesiąt obiektów przygotuje dla miłośników Szlaku ciekawe atrakcje, a część z nich będzie udostępniana za pośrednictwem transmisji w social mediach oraz w telewizji. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, tworząc idealną wersję INDUSTRIADY – a my, tak samo, jak co roku, spędzimy ten czas wspólnie!
Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka Dąbrowa Górnicza
Dąbrowa Górnicza, ul. Legionów Polskich 69 Muzeum Miejskie „Sztygarka”
„Krajobrazy pogórnicze Dąbrowy Górniczej”
prezentacja filmu o miejscach związanych w przeszłości z wydobyciem i przetwarzaniem surowców mineralnych na terenie Dąbrowy Górniczej – projekcja filmu
09:00 – 21:00
Punktem wyjścia prezentacji filmowej będzie Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskim „Sztygarka”, stanowiąca obiekt Szlaku Zabytków Techniki. Jest to miejsce szczególne, gdyż obecnie jest to jedyny, czynny obiekt związany z górnictwem węglowym w Zagłębiu Dąbrowskim. W filmie ujęte zostały pozostałości wydobycia węgla kamiennego w obszarze dawnej kopalni „Reden” ,„Flora” i „Stanisław”. Kolejne miejsca to tereny kopalni „Anna” i „Kawia Góra”, stanowiące dobrze zachowane pozostałości górnictwa galmanu oraz atrakcyjne przyrodniczo, podlegające prawnej ochronie źródliska, będące w przeszłości płuczkami galmanowymi. W filmie prezentowane są dawne kamieniołomy wapienia na Sroczej Górze, pozostałości ostatniej w Dąbrowie Górniczej cegielni Rabinowicza, lokalizacji huty cynku „Konstanty” oraz innych miejsc związanych z wydobyciem surowców naturalnych.
Częstotliwość wydarzenia co godzinę, ostatnie o 20:00
INDUSTRIALNE spotkania z techniką wojskową – Park Historyczno-Militarny “REDUTA”
Historię Parku zapoczątkował czołg T-34 pochodzący ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Został on wyremontowany i uruchomiony, stanowiąc niewątpliwą atrakcję różnych imprez militarnych. Kolejnymi nabytkami Muzeum Miejskiego „Sztygarka” były 3 bunkry niemieckie z linii obronnej B2-Stellung, która miała za zadanie bronić Zagłębia Dąbrowskiego od wschodu przed Armią Czerwoną.
W 2013 roku dzięki współpracy z zakładem „Cutiron” w Dąbrowie Górniczej pozyskaliśmy do naszych zbiorów czołg pływający PT-76,
czołg T-55A, haubicę 122 mm i moździerz oraz transporter opancerzony SKOT i TOPAZ
Muzeum Miejskie “Sztygarka” – zwiedzanie bez przewodnika
Ekspozycje Stałe:
- „Adam Piwowar – rewolucjonista – odkrywca – wolnomularz”
- „Historia, co węglem i srebrem pisana, czyli o przemyśle w Zagłębiu Dąbrowskim”,
- „Las Karboński – przeszłość zapisana w węglu”,
- „Jura Krakowsko-Częstochowska – osobliwości fauny i flory”
- „Jak żył rolnik i górnik na ziemi zagłębiowskiej”,
- „Etnografia zamorska”
- „Polskie radioodbiorniki lampowe z okresu PRL-u z kolekcji Jana W Panka”
Ekspozycja czasowa:
- „Ukraina przed wiekami”
Wyrobiska Kopalni Ćwiczebnej – zwiedzanie fabularyzowane
Obiekt Kopalni Ćwiczebnej „Sztygarka” jest jedną z niewielu autentycznych i surowych, zachowanych bez większych naruszeń sztolni i zarazem wyjątkowym obiektem o charakterze dydaktycznym. Pod wieloma względami przewyższa swoimi walorami i autentycznością wiele podobnych obiektów.
Częstotliwość wydarzenia
godziny wejścia: 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00, 20.00
Ceny
Dorośli – 10zł Dzieci – 5 zł
Rezerwacja wydarzenia
Telefon: 32 726 41 85
Historia przemysłu w minerałach i skałach zapisana – prelekcja popularnonaukowa
Specjalne oprowadzanie uczestników INDUSTRIADY 2020 po geologicznej ekspozycji muzealnej w myśl hasła „Natura w przemyśle” uczestnicy zapoznają się, jak na przestrzeni dziejów przemysł korzystał z naturalnych bogactw mineralnych – prezentacja okazów skał i minerałów.
INDUSTRIALNE Kino plenerowe „Sokół z masłem orzechowym” – projekcja filmu
Czas: 19:00 – 21:00
Przygotowanie kina plenerowego w namiocie rozstawionym obok budynku Muzeum w finale imprezy przewidziano projekcję wybranego, pełnometrażowego filmu fabularnego.