Koncert Andrzej Jagodziński 18 października 2019 r., godz. 18:00 MUZA Sosnowiec
Zapraszamy na Koncert Andrzeja Jagodzińskiego!
Jubileusz 70. lecia powstania budynku Technikum Energetycznego obecnie siedziby Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury w Sosnowcu.
Miejski Klub Klub im. J. Kiepury w Sosnowcu oraz Stowarzyszenie Absolwentów Technikum Energetycznego „Energetyk” zapraszają na obchody 70. rocznicy uroczystego otwarcia budynku, w którym mieściło się nie istniejące już dziś Technikum Energetyczne.
Obiekt przy ul. Będzińskiej 65 został wzniesiony dla Gimnazjum i Liceum Przemysłu Energetycznego, które nie miały swojej siedziby. Budowa szkoły ruszyła 1 czerwca 1947 r., a już 13 września 1948 r. lekcje rozpoczęły się w nowym choć nie wykończonym jeszcze budynku. Takie zawrotne tempo budowy było możliwe dzięki społecznej pracy uczniów, ich rodziców oraz pracowników pobliskiej Elektrowni „Będzin”. Oficjalny uroczysty moment otwarcia szkoły nastąpił 30 października 1949 r. z udziałem przedstawicieli władz resortowych oświatowych, władz miasta i innych zaproszonych gości. Bryła nieruchomości otrzymała dzisiejszy kształt dopiero w 1961 r. kiedy oddano do użytku nowe skrzydło budynku, a w nim salę gimnastyczną, bibliotekę, świetlicę, stołówkę i kilka pracowni. Gmach był siedzibą szkoły kształcącej kadrę dla przyszłej energetyki. Wielokrotnie zmieniała się nazwa szkoły i jej formalne przyporządkowanie. Jednak w pamięci uczniów, nauczycieli i wielu innych osób pozostała nazwa „Technikum Energetyczne”. Taki bowiem neon był umieszczony na dachu budynku.
W 2004 r. podjęto decyzję o likwidacji szkoły i ostatnie klasy kończyły naukę już w innym miejscu. Dopiero w 2009 r. obiekt otrzymał nowego gospodarza, a od 2010 r. stał się główną siedzibą Miejskiego Klubu im. J. Kiepury działającego również w tzw. Klubie przy ul. Będzińskiej 6 i Sali Widowiskowo – Koncertowej Muza przy ul. Warszawskiej 2. W celu upamiętnienia poprzednich użytkowników główna siedziba Miejskiego Klubu im. J. Kiepury w Sosnowcu otrzymała nazwę „Energetycznego Centrum Kultury”. Obecnie działa tam ponad 30 różnych sekcji (80 grup) kulturotwórczych, z których korzysta ponad 1.000 osób miesięcznie.
Koncert Andrzej Jagodziński – Tribute to Komeda
W kwietniu 2019 roku minęła 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej, jazzmana i pianisty. Pozostawił wspaniałą muzykę, która odczytywana jest na nowo przez kolejne pokolenia artystów.
O Komedzie mówi się, że był pionierem jazzu nowoczesnego w Polsce. Na styl jego twórczości składa się bowiem wiele elementów przynależnych muzyce awangardowej XX wieku, takich jak zaczerpnięta z free jazzu improwizacja, klastery czy struktury aleatoryczne oraz użycie elektroniki. Ponad tymi wszystkimi „chłodnymi” składnikami góruje jednak silna ekspresja i liryzm przejęte z późnego romantyzmu.
Centralnym punktem retrospektywnego programu, przygotowanego specjalnie przez Andrzeja Jagodzińskiego, będzie słynna kołysanka z filmu Dziecko Rosemary, którą w filmie Romana Polańskiego w niezapomniany sposób nuciła Mia Farrow. Poza Rosemary’s Baby i kilkoma innymi przebojami, zaprezentowany zostanie także utwór pt. Svantetic z albumu Astigmatic. Tytuł tej kompozycji – nagranej w grudniu 1965 roku w Filharmonii Narodowej z udziałem m.in. Zbigniewa Namysłowskiego i Tomasza Stańki – nawiązuje do imienia szwedzkiego poety i przyjaciela Komedy, Svante Foerstera. O znaczeniu tego utworu tak powiedział w jednym z wywiadów Roman Polański: „Nadał wartość moim filmom. Byłyby nieważne bez jego muzyki.”
Bilety w cenie: 10 zł