AfroDzień 13 kwietnia 2019 r., godzi. 12:00 Szkoła Tańca Marengo Dąbrowa Górnicza
Zapraszamy na AfroDzień z Dunią!
Będzie to już nasze drugie spotkanie z Waszą ulubioną ekspertką w tańcach solowych. Ostatnie spotkanie to była petarda!
Tymczasem, krótka biografia taneczna Duni do zapoznania:
Dúnia Pacheco (czyt. Paszeku) – angolijska tancerka, choreograf, instruktorka i promotorka współczesnych tańców afrykańskich (kuduro, afro-house, mapouka). Urodziła się w Kwanza -Norte, w Angoli. Od kilkunastu lat jednak mieszka w Warszawie, gdzie ukończyła szkołę i studia.
Fascynuje się językami obcymi i podróżami. Uwielbia poznawać nowych ludzi i inne zwyczaje. Chętnie angażuje się w różne akcje społeczno-kulturalne, promujące afrykańskie kultury, a także – tolerancję i walkę z dyskryminacją.
Dorastała otoczona muzyką: angolijską, kongijską, karaibską, brazylijską, a także: kameruńską, kubańską i amerykańską. Poznała afrykańskie tańce jak: semba, kizomba, kuduro – już w domu. Choć taniec towarzyszył jej od dzieciństwa, to jednak profesjonalnie związała się z nim dopiero w Polsce.
Swoją taneczną karierę rozpoczęła we wrześniu 2006 roku, gdy dołączyła do rewii brazylijskiej „Dança Brasil”. Z czasem awansowała, z pozycji tancerki do liderki i choreografa zespołu. W roli instruktorki tańca, po raz pierwszy, wystąpiła w roku 2008.
Dúnia szlifowała swój warsztat taneczny, pod okiem licznych instruktorów, m.in.: Joanny Marków, Dilei de Oliveira, Lécio Leala, Gladysa Cavalcante, Mohameda Kouyaté, Mestre Petchú, Alberto Celmo, Piresa Kizomba i Aranha da 11.
Współpracowała z wieloma zespołami i artystami, m.in. z: Dança Brasil, Unha de Gato z Niterói, Muleketú, Sambal, Miçanga, Semba Masters, Maya Cool, Kituxi, Banda Maravilha, Afro Carnaval, As Belezas do Brasil, Izą Kowalewską, Ryszardem Bazarnikiem i Samba Art.
Fascynacja brazylijską muzyką i tańcem doprowadziła ją do odkrycia licznych powiązań między kulturą Brazylii i Angoli, co zaowocowało zainteresowaniem się Dúni promocją tańców afrykańskich.
W roku 2010 odeszła z zespołu „Dança Brasil” i zrezygnowała z uczenia samby karnawałowej. Poprowadziła swój pierwszy kurs tańców afrykańskich w Afrykańskiej Szkole Ruchu i Tańca – „Uanga”. W 2012 roku założyła zespół taneczny „Mulemba”, a w 2014 – zorganizowała pierwszy w Europie i drugi na świecie: „KuduroMania Festival”.
W swej pracy Dúnia skupia się głównie na nauczaniu tańca i jego historii. Organizowaniu i współtworzeniu festiwali, projektów i wydarzeń społeczno-kulturalnych, Występach, między innymi w: telewizji, teatrze, sesjach fotograficznych.