Rozmowy o Książkach, spotkania z autorami, od 02 do 05 października 2018 r., Sosnowiec
Harmonogram Spotkań z Autorami:
02 październik 2018 r., godzina 18:00.
Będzie to spotkanie z Elżbietą Baniewicz i promocja jej książki “Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego”.
“Na amerykańskich lotniskach codziennie lądują setki utalentowanych artystów, ale tylko nielicznym udaje się coś osiągnąć. Dlaczego właśnie Janusz Głowacki, nieznany w Nowym Jorku pisarz, zainteresował Arthura Penna, Dianne Wiest, Malcolma McDowella czy Christophera Walkena? Talent? Czy jakieś siły nieczyste? Pełna zwrotów akcji opowieść o losach pisarza, którego stan wojenny zastał w Londynie i który postanowił nie wracać. Zamieszkał w Nowym Jorku. Uznany w Polsce autor – jego Polowanie na muchy wyreżyserował Andrzej Wajda, z Markiem Piwowskim stworzył Rejs i napisał scenariusz do Trzeba zabić tę miłość Janusza Morgensterna – za oceanem z początku klepał biedę, walczył z przeciwnościami losu, mozolnie wgryzał się w struktury establishmentu nowojorskiego światka artystycznego. W kilka lat zdobył uznanie. Jego Antygonę w Nowym Jorku, Polowanie na karaluchy czy Czwartą siostrę grano na całym świecie. Stał się jednym z najczęściej nagradzanych dramaturgów, tłumaczonym na kilkadziesiąt języków, o którego zabiegali najwięksi reżyserzy. Elżbieta Baniewicz pasjonująco opowiada o tych latach, ale stawia też pytanie: jak trzeba myśleć i pisać, by chciano cię czytać i słuchać nie tylko w ojczyźnie? Książka świetnie udokumentowana i wspaniale zilustrowana.”
03 październik 2018 r., godzina 18:00.
Będzie to spotkanie z Marianem Kisiel i promocja jej książki “Uniesie nas wiatr”.
04 październik 2018 r., godzina 18:00.
Będzie to spotkanie z Mariuszem Sieniewicz i promocja jej książki “Plankton”.
“Plankton jest sumą współczesnych lęków i obaw, opowiada o świecie po wojnach religijnych po wielkim zderzeniu cywilizacji, o ludzkości w przededniu apokalipsy. Sieniewicz swą niezwykle wyrazistą, niemal malarską wizją prowokuje do drążenia kwestii trudnych, niechcianych, niewygodnych, przede wszystkim jednak stawia pytanie: „Kim jest człowiek?”.
05 październik 2018 r., godzina 18:00.
Będzie to spotkanie z Anną Cieplak i promocja jej książki “Lata powyżej zera”.
“O pierwszym pokoleniu, które nie pamięta PRL-u, i ostatnim urodzonym bez smartfona w ręku.
Dźwięk modemu, godziny spędzone na Gadu-Gadu, granie w snejka i szok po śmierci Magika.
A ty co pamiętasz z lat 2000+?
Kiedy samoloty uderzają w wieże WTC, Anita postanawia, że nie będzie więcej słuchać Ich Troje. Wraz ze starymi kasetami na śmietniku lądują resztki jej dzieciństwa. Nadchodzi czas Paktofoniki. Ale kiedy nawet Kinematografię zaczynają puszczać na MTV, czas szukać nowej muzyki.
I zdecydować, czy życie na pewno trzeba spędzić w Będzinie, skoro tyle osób już wyjechało.
Oraz co zrobić z możliwościami, których nie dostało żadne poprzednie pokolenie”.